Ana Sayfa Günah mı?

Saç Ekimi Yaptırmak Günah Mı?

Saç ekimi yaptırmak günah mı konusunda din alimlerinin büyük çoğunluğu günah olduğunu söylerken bazıları ise duruma göre günah olmayacağını söyler.

Saça Saç Eklemek Günah Mı?

Saça saç eklemek günah mı konusunda günümüzdeki postişlerden bahsedilmektedir. Tüm din alimleri tarafından postiş günah görülmüştür. Hz. Muhammed döneminde Medineli bir kadın evlenir, bir süre sonra hastalanır ve saçları dökülür. Ailesi, kadına saç ekletmek ister. Dinen uygunluğunu Hz. Muhammed’e sorarlar. Müslim’den rivayet hadis şöyledir: “Saç takana ve taktırana Allah merhamet etmesin.”

Saç Ektirmek Caiz Mi Cübbeli Hoca

Saç ektirmek caiz mi Cübbeli hoca açısından caiz değildir. Hacanın bu kararı almasındaki dayanağı kişinin yaratılışını değiştirmemesi gerektiğidir. Nisa suresi 117-119’da: “Allah’tan başka onlar sadece bir kısım kadınlara tapıyorlar ve onlar aslında Allah’ın lanet ettiği o inatçı şeytandan başkasına yalvarmıyorlar. O şeytan ki: ‘Ya Rabbi, senin kullarından mutlaka bir pay edineceğim. Mutlaka onları saptıracağım, onları bir takım temennilerle oyalayacağım. Onlara davarlarının kulaklarını yarmalarını emredeceğim de Allah’ın yarattığını değiştirecekler.’ dedi. Her kim Allah’ın yerine şeytanı dost edinirse şüphesiz o besbelli bir ziyana girmiştir.” geçer.

Saç Ektirmek Caiz Mi Fatih Kalender

Saç ektirmek caiz mi Fatih Kalender hocaya göre caiz değildir. Nisa suresine ve hadislere göre caiz olmadığını açıklar.

Saç Ektirmek Günah Mı Nihat Hatipoğlu

Saç ektirmek günah mı Nihat Hatipoğlu hocaya göre kişi kendi saçını ektirirse günah değildir. Başka birinin saçını ektirirse günahtır. Hz. Muhammed zamanındaki olayı o dönemde saç ekletme usulünün hayvan kılı ya da başka insan kılı kullanılarak yapıldığından ve hijyen eksikliğinden ötürü sinek ve bit oluştuğundan yasaklandığını söyler. Günümüz yöntemleri hijyeniktir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz