Hasta İçin Okunacak Dua

Hasta duası olarak bilinen duaların şifa ayetleri ile okunan dualar olabileceği gibi yine dua olarak Allah’a edilmiş niyazlar sonucu ortaya çıkmış ve belirli platformlara yazılmış veya basın yayın yolu ile çoğaltılmış hasta duaları olduğunu söyleyebiliriz.
Hasta duası olarak okunacak kuran ayetlerinde şifa ile ilgili kelimelerin, nasihatlerin olduğu görülmektedir. Bu ayetlerin çoğu iki veya üç satırlık dualar olup talep ettiğimiz türde bir dileği tam karşılayacak ifadeler taşımıyor olabilirler. Ancak okumaktaki niyetimizi bilen Allah niyazımızı derdimize uygun bir şifaya dönüştürerek iade etme gücü ve kabiliyetine sahiptir.

Hasta duası, okumak için illa kendimizin hastalanmasına gerek bulunmamaktadır. Hasta duası okurken belirli kalıplara bağlı kalma zorunluluğumuz da bulunmamaktadır. İstersek internet üzerinden ulaşabileceğimiz bazı duaları indirerek bu duaları şifa ayetleri olarak veya hasta duası olarak okuyabileceğimiz gibi tamamen bizim dilekte bulunacağımız cümlelerden oluşan dualarla da dua okuyabiliriz.

HASTA DUASI NASIL YAPILMALIDIR?   Hastalar için Hangi Dua Okunmalı

Hasta duası okurken konuştuğumuz, düşündüğümüz ve anladığımız dilde dilekte bulunmamız bizim için daha iyi olacaktır. Allah her dile ve düşünceye hakimdir lakin bizim Allah’tan ne istediğimizi bilmemiz açısından okuduğumuz duaların en azından manasını bilmemiz bir zorunluluktur. Duaların veya kuranı kerimin Arapça okunmasının zorunluluk olduğuna dair herhangi bir ayet veya sünnetin olmaması da bu beyanatımızı desteklemektedir.

Peygamber Efendimiz Hastalar için bu Duayı okurdu:

 Ezhibil-be’se rabben’nasi eşfi ve enteş’şafi la şifae illa şifauke şifaen la yugadiru sekame

sifa dua

Türkçe Anlamı

“Bu hastalığı gider ey insanların Rabbi! Şifâ ver, çünkü şifâ verici sensin. Senin vereceğin şifâdan başka şifâ yoktur. Öyle şifâ ver ki hiç bir hastalık bırakmasın.” (Buhârî, Merdâ, 20; Müslim, Selâm, 46; Ebû Dâvud, Tıbb, 18, 19)

Okuyacağımız hasta dualarını kimin için okuyorsak onun için fayda vermesini talep etmeliyiz. Eğer kendimiz için okuyorsak kendimize fayda vermesi için ayrıca niyazda bulunmalıyız. Şifa Allah’tadır ve Allah her derde çözüm olacak olan tek yaratıcıdır. Bu nedenle günümüzde tıbbın bu kadar ilerlemiş olmasına rağmen şifası bulunamayan hastalıklar bulunmaktadır. Bu hastalıkların çözümü için Allah’tan şifa istemekten başka bir çare de yoktur. Peki, tıbbın çözüm olamadığı bu hastalıklara Allah’ın şifa olması mümkün müdür? Evet mümkündür. Şifa ilmi olan tıp ilmini yaratan ve insanlara bulduran da Allah’tır. O nedenle hasta duası yapmaktan kesinlikle geri durmamalıyız.

Sınav duasının gereğini yapmak gibi burada hasta duasının yerini bulması ve kabul olması için zahiren yapılması gerekenlerin yapılması söz konusu olabilir. Ancak Allah dilerse kulun herhangi bir şey yapmasına gerek bırakmadan şifasını verebilendir. Ancak önemli travma, kırılma, yaralanma gibi rahatsızlıkların olduğu zamanlarda gerekli tıbbi müdahalenin yapılarak iyileşmenin Allah’tan dilenmesi gerekmektedir. Süreci kendi haline bıraktığımızda da bir iyileşme olacaksa da bu iyileşme sonucunda kalıcı sakatlıklar oluşabilmektedir. Peygamber efendimizin kan aldırdığı ve tıbbi teşvik ettiğini unutmamalıyız. Tıp bir gerekliliktir ancak tıbbın dokunuşlarının şifa olması için Allah’ın müsaade ve izni şarttır. Şifa Allah’tandır.

Hasta dualarının şifa olması tıpkı diğer dualar da olduğu gibi Allah’ın elinde olan bir konudur. Allah dilerse bu dualar çözüm olmaktadır. Allah’ın dileği haktır ve mutlaka gerçekleşmektedir. Bize düşen Allah’ın dileğini bizim için hayırlı kılmasını istemektir. Yoksa Allah her halükarda istediğini yapacaktır.

Hastalar İçin Okunacak Dua Dinle


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

4 Yorumlar
 1. kadriye çelik Yorumunda diyor ki;

  çok güzel dualarınız var kim yaptıysa eline koluna sağlık o elleri dert görmesin inşallah

 2. EDA YAŞAR Yorumunda diyor ki;

  Allah razı olsun hocam gerçekten çok güzel konulara değiniyorsunuz

 3. Eyüp ATEŞCİ Yorumunda diyor ki;

   yuce rabbim ne olur benim gibi darda olan kullarina yardim eyle rabbim ne olur neolur peygamberlerimizin yuzu hurmetine sahabilerin yuzu hurmetineallahim kalbi nurlu insanlarin yuzu hurmetine ne olur banada huzur ne olur allahim cok bunaldim ne olur dua dostlari benim ve darda olan kullar adina sizlerde duaci olun allah razi olsun amiiiin. ,

 4. Aysu SEVEN Yorumunda diyor ki;

   ben yeniyim burda..ve sizi bulduğum için ALLAH’a çok şükürler olsun..duayla kalın. ,

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com