Ana Sayfa Sureler

İhlas Suresi Okunuşu, Anlamı ve Tesfiri

İhlas Suresi Hakkında Bilgi

İhlas suresi Allah’ın varlığını ve tek olduğunu anlatan çok yakın bir suredir. İhlas kelime anlamı olarak dine bağlı olmak, dini gereklilikleri tam anlamıyla yerine getirmek ve din konusunda samimi olmak anlamına gelir.

İhlas suresi Mekke’de inmiştir ve dört ayetten oluşmaktadır. Tevhid’in en özlü ve insanlar tarafından en iyi şekilde anlaşılmasını sağlayan önemli bir suredir. Yüce Allah hakkında insanların akıllarında en ufak bir soru işareti kalmamasını sağlayan islam tarihinin bu anlamda en önemli surelerinden bir tanesidir. Kısa, net ve anlaşılır olması bilhassa insanların kolaylıkla anlamaları için özen gösterilmiş bir özelliktir. Allah’ın tek olduğu ve bir denginin bulunmadığı anlatılmaktadır.

İhlas Suresinin Okunuşu

Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm.1- “Gul huvallâhu ehad. 2- Allâhu’s-samed. 3- Lem yelid ve lem yûled. 4- Ve lem yekun lehû kufuven ahad.

İhlas Suresinin Arapça Yazılışı

İhlas Suresinin Türkçe Anlamı

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. 1- “De ki: O Allah birdir. 2- Allah samed (her şey O’na muhtaç, O kimseye muhtaç değil)’dir. 3- O doğurmamıştır ve doğurulmamıştır. 4- Ve hiçbir şey O’nun dengi değildir.

İhlas Suresi Dinle