Mezarı Mermer İle Yaptırmak Günah Mıdır?

Mezarı mermer ile yaptırmak günah mıdır konusunda alimler mezarın yüksekliği, mezara harcanan masraf, mezarın gösterişli olup olmaması gibi değişik açılardan inceleyip bazı durumlarda günah olduğuna karar vermiştir.

Mezar Taşı Yaptırmak Caiz Midir?

Mezar taşı yaptırmak caiz midir konusunda din adamlarının görüşüne göre caizdir. Mezar taşı yaptırmak şart değildir. Mezarı belli edecek herhangi bir taş da konulabilir. Mezar taşı şekil olarak süslü ve gösterişli olmamalıdır. Ayrıca mezardakini övücü sözler yerine İhlas ya da Fatiha sureleri mezar taşına yazdırılmalıdır. Mezarların çevresi türbe gibi çevrilmemelidir. Diğer insanların mezar yerleri işgal edilip kul hakkına girilmemelidir.

İslamiyette Mezar Taşı Var Mı?

İslamiyette mezar taşı var mı konusunda hususi gidilip yaptırılması gereken bir mezar taşı yoktur. Hz. Muhammed mezarların başına belli olsun diye ağır bir taş koyardı. İslamiyet’te mezarın başına taş konulması vardır.

Mezar Taşı İle İlgili Hadisler

Mezar taşı ile ilgili hadisler Buhari’den rivayetle, Hz. Ali, Ebu’l Heyyac El Esedîyi gönderdi ve şöyle dedi: “Peygamberin beni gönderdiği görevle ben de seni gönderiyorum. Hiçbir heykel bırakma, yerle bir et, yüksek bir kabir bırakma hepsini dümdüz et.” Bu hadisten anlaşılana göre mezarların yerden çok yüksek olması uygun değildir. Yerle aynı seviyede olursa etrafı küçük taşlarla belli edilmelidir. Ya da hafif yüksek olmalı ve çevresi yine tevazu ile belli edilmelidir.

Mezar Ne Zaman Yaptırılır?

Mezar ne zaman yaptırılır konusunda din hocalarının dediği süre ölümden bir yıl sonradır. Çünkü ceset çürüyünce oluşan boşluğa toprak dolmakta, böylece erkenden mezar yapılırsa mezar çökmektedir. Bunu önlemek için toprağın oturma süresi beklenmelidir. Bu süre genelde bir yıldır.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com