Kafeste Kuş Beslemek Günah Mıdır?

Hayvanlar kafeslerde tutularak evlerde beslemektedir. Sıkça tercih edilen hayvanlar arasında ise kuş, kedi, köpek yer almaktadır. Bu hayvanların evlerde beslenmesinin günah olup olmadığı merak konusu olabiliyor. Özellikle de göklerde özgürce dolaşan kuşları evlerde alıkoyarak, besleyenler ‘ Kafeste kuş beslemek günah mıdır?’ gibi soruları sorabilmektedirler. Kuşlar özgürlüğün bir simgesi olmakta ve istedikleri gibi uçabilme özgürlüğüne sahip olmaktadırlar.

Kafeste kuş beslemek ise oldukça dikkatle incelenmesi gereken bir konu olmaktadır. Öncelikli olarak kafeste yaşamaya uygun kuşlar, evlerde bakılmaktadır. Bunun yanında kafeste yaşayan kuşun yemi ve suyu hiçbir şekilde eksik edilmemelidir. Ayrıca belirli zamanlarda kuşa müsaade edilmeli ve evin içinde uçmasına izin verilmelidir. Kuşu kafese hapsederek orada yaşamasını izlemek hiçbir şekilde hoş olmamaktadır ve bu hayvana yapılan bir eziyet olmaktadır.

Kuş beslemek isteyenlerin kimisi ise güvercin gibi kuş türlerini tercih etmektedirler. Güvercin kafes kuşu değildir ve evlerde daracık, küçücük kafeslerde tutmak doğru değildir. Ticari ve görsel zevk için güvercinlere eziyet edilmemelidir.

Eski zamanlarda bu nedendendir ki kuşlarla oynamak, güvercinleri evlere hapsetmek yasaklanmıştır. Hz. Osman zî’n-Nûreyn’e (r.a.) ise halifeliği döneminde bu kuş merakının önüne geçmek için ciddi yasaklar koymuştur. Zaman israfı yapanlara ise ciddi cezalar verilmektedir. Çünkü güvercinleri hapsedip, zamanı sadece boşa harcanması engellemeye çalışmaktadır. Sadece kafeste, dar alanlarda yaşayabilen kuşların bakılmasına izin verilmektedir. Ayrıca sadece çocuklar bu yasakların dışında tutulmaktadır.

Gerekli şartlar yerine getirildiği zaman evlerde kuş beslemenin bir sakıncası bulunmamaktadır. Önemli olan nokta ise evlerde bu hayvanlara eziyet etmemektir. Avcılık ile uğraşanların kimileri avlarını kendilerine çekmek için kuş besleyebilmektedirler. Bu da günah sayılmaktadır ve sadece av için kuş beslenmemelidir.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com