Ana Sayfa Sureler

Kevser Süresi – Anlamı ve Okunuşu! Kevser Sureti Fazileti

Kevser Süresi Hakkında Bilgi

Kevser süresi, her namazda okunan ve namazların en önemli surelerinden olmuş bir suredir. Kevser suresinin mealinde peygamberimizi soyu kesiklikle itham edenlere adeta bir gazap suresi olarak inmesi vesilesi ile müminler için bereket, kâfirler için ise gazap suresi olduğunu söyleyebiliriz. Kevser süresi berekete işaret etmektedir. Çünkü Kevser suresinde peygamberin sulbünün devam edeceği ona soysuz diyenlerin ise soyunun kesileceği haber verilmektedir. Bu nedenle Kevser süresi ile dua etmek ve Kevser suresi ile Allah’tan bolluk ve bereket istemez makbuldür.

Her şey Allah’ın İlahi İradesinin Elindedir

Her türlü nimet şüphesiz Allah’ın elindedir. Allah dilediği zaman her şey oluverir. Yine Allah istemezse hiçbir şey vücuda gelmez. Bu gerçekliği hiç bir zaman unutmadan Kevser suresinin ışığında Allah’tan bolluk, bereket ve ihsan istemenin herhangi bir sakıncası yoktur. Ancak diğer dualarda olduğu gibi Kevser suresini okurken de öncelikle kendi dilimizde ne söylediğini çok iyi bilmemiz gerekmektedir. Allah’tan ne istediğimizi, Allah’a ettiğimiz niyazda ne belirttiğimizi çok iyi anlamamız gerekmektedir.

Kevser suresi okunduğu zaman içinde Allah’tan niyaz etmeyi gerektiren ve böyle bir talebi ortaya koyan herhangi bir cümle bulunmamaktadır. Ancak duanın Allah’tan bir ihtar ve bir uyarı olarak gönderildiği konu dikkate alınarak umulan hasıl olması istenen hikmet bereket yönündedir. Bu dua ile birlikte kişinin ayrıca kendi düşünce ve duygularını yine kendi konuştuğu dil ile Allah’a niyaz etmesi gayet makbul ve Kevser suresinden beklenilen hikmetin yerine gelmesini, hasıl olmasını sağlayacak bir uygulamadır.

Allah insanların kalplerinden geçen her şeyi bilmektedir. Kevser suresini veya diğer kuran surelerinin herhangi birini ne niyetle okursak Allah o niyetimize göre okuduğumuz süreleri vesile kılacaktır. Sonuç itibari ile ilim Allah’a aittir ve onu dilediği gibi yorumlamak ve tabiri caizse taştan gül çıkartmak da onun ilahi hikmeti dairesindedir. Allah’a zor gelen hiç bir iş yoktur. Ol demesi ile her şeyin olduğu gerçeğini unutmadan Kevser suresinden beklentilerimizi Allah’a niyaz halinde iletmemiz dileğimizin yerine gelmesinde etkili olacaktır. Burada önemli olan isterken Allah’ın varlığını gerçekten idrak etmiş olmak ve bu idrakin bir belgesi olarak Allah’a surei celilelerı aracı tutarak vesikalarımızı göndermektir. Yoksa Allah teala bizim kalbimizden geçenleri de isteklerimizi de hatta biz daha farkına varmadan ihtiyaçlarımızın neler olduğunu da bilmektedir. Zaten Allah vermeyecek olsa ise hissini vermezdi diye meşhur bir söz vardır İhtiyaç hasıl olduğunda isteme hissini veren Allah, bu hissin yerine getirilmesi konusundaki vaadini de mutlaka yerine getirecektir.

Hayır ve şer dairesinde kulu için en iyisi olacak olan nimetleri verirken yine kader dairesinin süzgecinden geçirerek nasip ettiği nimetler de Allah’ın sevdiği kullarını doğru yoldan ayırmamak için verdiği nimetlerdir. Allah’ın ilim dairesinde kullarına belirli hikmetleri verirken gözettiği gerçekliklerin dualarımızın sonuçlanmasında önemli etkiye sahip olduğunu unutmamamız gerekir.

Kevser Suresinin Türkçe Okunuşu

Bismillahirahmanirrahim

  • İnnâ a’taynâkelkevser.
  • Fesalli lirabbike venhar.
  • İnne şânieke huvel’ebter.

Kevser Suresinin Arapçası

إِنَّا أَعْطَيْنَاكَ الْكَوْثَرَ * فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ * إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ

Kevser Suresinin Türkçe Meali ( Anlamı )

Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adı ile Ey Hz. Muhammed! Doğru sana birçok nimet verdik. Öyleyse sen de Rabbin için namaz kıl ve kurban kes. Doğrusu adı ve sanı tamamen ortadan kalkacak olan kimse gerçekte sana kin besleyen kimsedir.

Kevser Süresi Dinle

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz