Mevsimin İlk Meyvesi Görülünce Yapılan Dua ile İlgili Bilgi

Başımıza kötü durumlar geldiğinde duaya sarıldığımız gibi güzel, iyi şeyler vuku bulduğunda da dua etmeliyiz. Turfanda meyve,- mevsiminde yetişen ilk ürünler- görüldüğünde Allahü Teâla’nın bir nimetine şahit olunur, böyle bir durumda ona şükretmek ve onun nimetlerini dua ile karşılamak gerekir. Medineliler mevsimin ilk hurmalarını toplarlar ve Peygamberimiz Hazreti-i Muhammed -sallallahu aleyhi vesellem-’e getirirlermiş. Peygamberimiz Hazret-i Muhammed-sallallahu aleyhi ve sellem-’in, ona getirilen ilk meyveyi etrafındaki çocukların en küçüğüne, dua edip, üç defa sağ, üç defa sol gözüne sürerek verdiği rivayet edilir.

Mevsimin ilk Meyvesi Görüldüğünde Yapılan Duanın Okunuşu

Turfanda meyve duası şu şekilde okunur:

Allahümme barik lena fi semeri na ve barik lena fi medinetina ve barik lena fi sa’ina ve barik lena fi müddina. Allahümme ke-ma eraytena evvelehu fe- erina Ahırehu.

Mevsimin İlk Meyvesi Görüldüğünde Okunacak Duanın Türkçe Anlamı

Mevsimin ilk meyvesi görüldüğünde okunacak dua, Allahü Teâla’ya şükretmek için

“ Allah’ım, evvelini gösterdiğin gibi ahirini de göster. Allah’ım Medine’mizi bizim için mübarek kıl meyvelerimizi, müdd’ümüzü, sa’mızı mübarek kıl, bereketlerini kat kat artır.“ şeklindedir. (Müdd ve sa eski devirlerde kullanılan ölçü birimleridir.)

Mevsimin İlk Meyvesi Görüldüğünde Okunacak Dua Arapça

Meyvenin turfandası görüldüğünde okunacak duanın Arapçası:

اَللَّهُمَّ كَمَآ أَرَيْتَنَا أَوَّلَهُ فَأَرِنَا اٰخِرَهُ

اَللَّهُمَّ باّرِكْ لَناَ فِي ثَمَرِنَا، وَباَرِكْ لَناَ فيِ مَدِينَتِناَ، وَباَرِكْ لَناَ فيِ صاَعِناَ، وَباَرِكْ لَناَ فيِ مُدِّناَ.

Mevsimin İlk Meyvesi Görüldüğünde Okunacak Dua Dinle

https://www.youtube.com/watch?v=xL7vcUt7kwg

Sonuç: Mevsimin İlk Meyvesi Görülünce Yapılan Dua ile İlgili

Mevsimin İlk Meyvesi Görülünce Yapılan Dua ile İlgili hakkında çok şey öğrendiğiniz ve belki de önceden bilmediğiniz birçok bilgiyi keşfettiğiniz umuyoruz. Yeni bilgiler edinmek, islam dinini öğrenirken iyileşme sürecinde önemli bir adımdır ve bilgi, güce dönüşebilir. Bu nedenle, bu makaleyle ilgili düşüncelerinizi ve yorumlarınızı paylaşarak bizimle etkileşime geçmekten çekinmeyin. Her türlü geri bildiriminiz bizim için değerlidir ve gelecekteki çalışmalarımızı iyileştirmemize yardımcı olur. Sizlerle daha fazla ilginç bilgi paylaşmak için sabırsızlanıyoruz!Daha ayrıntılı bir araştırma için Huzur Kapısı sitemizde arama yapabilirsiniz. Yeni içeriklerimiz için sitemizi sık sık ziyaret edebilir bildirimleri açabilirsiniz. Sonuçta Mevsimin İlk Meyvesi Görülünce Yapılan Dua ile İlgili konusunda diğer ziyaretçilerimizin yorumları için sayfanın en altına gidebilirsiniz. Makalemizle ilgili destek ve eleştirileriniz için değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

 Sponsor Reklam

Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

2 Yorumlar
  1. Elif Pelin Yorumunda diyor ki;

    Ne güzel. Allah herkese güzel bir aile olmayı nasip etsin.

  2. Fatih BİNİCİ Yorumunda diyor ki;

    her seyın bır vaktı vardır ıyılınızın vaktı kotulugunde bır vaktı vardır ,

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com