Saç Boyatmak Günah Mıdır?

Akıl ve mantık dini olan İslamiyet’te İslam hukukunda saç boyamayı yasaklayan bir hüküm bulunmamaktadır. Ancak bazı rivayetler de sadece kadınların değil erkeklerin de saçlarını siyaha boyamalarının mekruh kılınmasının dışında renkler ile ilgili bir sınırlama bulunmamaktadır. Saçları boyatmak gusül abdestine engel olmadığı gibi kadınlar adetli iken de saçlarını boyayabilirler.

Saç Boyası Gusle Mani Midir?

Saç boyası konusunda dikkat edilmesi gereken nokta kullanılacak olan boyanın su geçirip geçirmemesi ile kimyasal olup olmamasıdır. Kimyasal boyalar, deri üzerinde su geçirmeyen bir tabaka oluşturacağından dolayı gusül abdestine mani olacaktır ve bu nedenle de caiz değildir. Bitkisel boyalarda böyle bir sakınca olmadığı için ise kullanılmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak bir kadın saçını bitkisel bir boya kullanarak dahi boyamış olsa bile yabancı erkeklere göstermesi hiçbir şekilde caiz değildir. Gusül alınırken suyun kesinlikle deriye temas etmesi gerekmekte ve piyasada bulunan saç boyalarının içerikleri birbirinden farklıdır.

Saçın Kütüm Tohumu Ve Kına İle Boyanması

Kına ile saçı boyamak, en iyisidir ve müstahap olan ise kınaya kütüm tohumu karıştırarak saçı boyamaktır. Saçın kına ve kütüm tohumu ile boyanması konusunda Ebu Zer’in (ra) şu şekilde söylediği rivayet edilmiştir; “Ağaran saçın değiştirilmesinde en iyisi kına ile kütüm tohumu karıştırıp, boyamaktır.”

Zafiran Ve Sarı Ot İle Saç Boyamak

Saç boyamak konusunda İmam-ı Malik, saçı “ketem ve kına ile boyamak caizdir. Ancak siyahtan başka bir şey ile boyamak bence daha iyidir” demiştir. Ketem, bir bitkidir ve saçlara siyah renk vermesi için boya maddesi olarak kullanılır.

Saçı Siyah Renge Boyamamak

Kadınların ve erkeklerin beyazlaşan saçlarını kızıl ya da sarı renge boyamaları müstehap görülürken, siyah renge boyamaları ise caiz görülmemiştir. Genç kimsenin siyah boya kullanmasında bir sakınca da görülmemiştir. Aynı zamanda boya malzemesi olarak kına ile vesime adı verilen ve boya sanayiinde kullanılmakta olan bir bitkinin tercih edilmesi tavsiye edilmiştir. Saç boyası çoğunlukla yaşlı erkeklerin beyazlaşan saçları için söz konusu olur ve siyah renk, yaşlı olan kişiyi olduğundan çok daha genç gösterir. Bu durum ise boyayı amacından saptırabilir.

Özet : Saç Boyatmak Günah mıdır ile ilgili yazılan bu içerikte, saç boyamak gusle mani midir ve saçı siyah renge boyamamak gibi detayları anlattık.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com