Ayet-el Kürsi – Ayetel Kürsi Okunuşu ve Anlamı

0

Ayet-el Kürsi Hakkında Bilgi

Bakara süresinin 255. ayet-i kerimesi olan ayet-el kürsi süresinin faziletleri saymalar ile bitmez. Ayet-el kürsi okuyup evinden ayrılan bir kişinin kapısı açık dahi olsa evine hırsız girmez, evinde okuması halinde evine şeytan giremez, dünya üzerinde makamı ve mevkisi artar.  Ayrıca bu duayı yi her gün okumayı benimsemiş kişinin geçmiş günahları Allah tarafından af edilir ( sadece insan ve hayvan hakları dışında kalan günahlar ). Kul hakkı , karşılıklı helalleşme sonucundan sonra. Farz namazlarından sonra okunduğu taktirde, diğer namaz vaktine kadar Allah okuyanı güvencesi altına almış olur.

Kim bu duayı 313 defa okursa ona ölçülmesinin mümkün olmayacağı kadar hayır ihsan edilir. Buradaki 313 rakamı aslında başka bir kuran-ı kerim mucizesidir. Bedir savaşına katılan 313 kişi sayısını ifade etmektedir.

Bilinmesi gereken ve kudretinin anlaşılması gereken bir duadır bu. Kim elini açıp semaya bu duayı içtenlik ile okur Rabbine can-ı gönülden yalvarırsa duası ve dileği kabul görür.

Ayet-el Kürsi Okunuşu

Bismillahirrahmânirrahîm.
Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te’huzühu sinetün velâ nevm, lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard. Men zellezî yeşfeu indehû illâ bi’iznih, ya’lemü mâ beyne eydîhim vemâ halfehüm velâ yühîtûne bi’şey’in min ilmihî illâ bimâ şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel ard, velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azîm.

Ayet-el Kürsi Arapça yazılış Ve Okunuşu

اللّهُ لاَ إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ لاَ تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلاَ نَوْمٌ لَّهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الأَرْضِ مَن ذَا الَّذِي يَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِإِذْنِهِ يَعْلَمُ مَا بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَلاَ يُحِيطُونَ بِشَيْءٍ مِّنْ عِلْمِهِ إِلاَّ بِمَا شَاء وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ وَلاَ يَؤُودُهُ حِفْظُهُمَا وَهُوَ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ

Ayet-el Kürsi Dinle

yorum Yap