Nas Suresi, Nas Suresi Anlamı ve Nas Suresi Arapça

Nas Suresi Hakkında Bilgi

Nas Süresinin anlamı hakkında bir kaç kelime söylemek gerekirse bu da şunlar olur; Nas süresi Medine de nazil olmuş sürelerden birisidir. Nas anlamı “İnsanlar” demektir. Nas süresinin 6 ayetti kerimeden oluşmaktadır. Bir gün Hazreti Muhammet (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) hastalanır. Hastalanmasının sebebi ise Efendimize yardım etmekle görevli olan bir kız çocuğunun Efendimize büyü yapması idi. Aslında büyüyü yapan yardımcı yahudi kız değil, onun aklını çelen İbn A”sam adında bir yahudi idi. Kız çocuğunun aklını çelerek, ondan Efendimize ait saç ve tarağından bir kaç tane diş istemişti. Daha sonra Efendimizin saçını ve tarağının dişlerini kullanarak, Peygamber efendimize büyü yapmıştır. Peygamber efendimiz rahatsızlanır ve saçları tel tel dökülmeye başlar, yavaş yavaş erimeye başlayan Rasûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) bir gün uyuduğunda rüyasına iki melek gelir. Meleklerden birisi baş ucuna diğeri ayakucuna oturur. Ayak tarafına oturan baş tarafına oturana: “Adamın nesi var?” diye sordu. Başucundaki: “Hasta olmuş.” dedi. Ayakucundaki: “Neden hastalanmış?” diye sordu.

Başucundaki: “Kendisine büyü yapılmış.” dedi. “Ona kim büyü yapmış?” sorusuna da: “Yahudi Lebîd ibn A’sam.” demiş. “Ona ne ile büyü yapmış?” sorusuna da: “Tarağı ve taraktan düşen saçıyla.” cevabını vermiş. “Peki o büyü nerede?” deyince de “Bir hurma çiçeğinin kabuğunda, Zervan kuyusunun dip taşının altında.” diye cevap vermiş. Rasûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) uyanır ve “Ey Aişe, farkında mısın Allah Tealâ bana ilâcımı bildirir.” Daha sonra Ali, Zübeyr ve Ammâr ibn Yâsir’i o büyüyü alıp getirmeye göndermiş. Kuyunun başına gelmişler, kuyunun ipini çekmişler, kuyudaki su sanki kına suyu gibiymiş. Kayayı kaldırmışlar, altındaki hurma çiçeği kabuğunu çıkarmışlar. İçinde Hz. Peygamber (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’in saçından düşen kıllarla tarağından kırılmış iki diş ve yanında bağlanmış bir ip varmış. İpin üzerinde iğne ile dikilmiş on iki düğüm varmış.

İşte bunun üzerine Allah Tealâ bu iki Sûreyi ( Nas Ve Felak ) indirmiş de her âyet okundukça bir düğüm çözülmüş ve Rasûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem), ondan her bir düğüm çözüldükçe bir hafiflik hissediyormuş. Nihayet son düğüm de çözülünce rahatlayıp sanki ipten kurtulmuş gibi kalkmışlar. Cibrîl: “Ey Allah’ın Rasûlü, Allah’ın adıyla sana rukye (muska) yaparım; seni rahatsız eden her kötülükten, hasedçiden ve gözden. Böylece Allah sana şifa verir.” demiş. “Ey Allah’ın elçisi, o pis herifi tutup öldürelim mi?” dediklerinde Rasûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem): “Bana Allah şifa verdi. İnsanlara kötülük etmekten nefret ederim.” buyurmuş. İbn Kesîr bu haberi zikrettikten sonra bunda ğariblik ve münkerlik bulunduğunu da Söylemiştir.

Nas Süresi Okunuşu

 • Bismillahirrahmânirrahîm.
 • Kul e’ûzü birabbinnâs
 • Melikinnâs
 • İlâhinnâs
 • Min şerrilvesvâsil hannâs
 • Ellezî yüvesvisü fî sudûrinnâsi
 • Minel cinneti vennâs

Nas Süresi Türkçe Meali

 • Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.
 • De ki: Sığınırım ben insanların Rabbine,
 • İnsanların hükümdârına,
 • İnsanların ilâhına,
 • O sinsi vesvesecinin şerrinden.
 • O ki, insanların göğüslerine vesveseler fısıldar.
 • Gerek cinlerden, gerek insanlardan

Nas Süresi Arapça Yazılışı

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ  مَلِكِ النَّاسِ  إِلَهِ النَّاسِ  مِن شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِ الَّذِي يُوَسْوِسُ فِي صُدُورِ النَّاسِ مِنَ الْجِنَّةِ وَ النَّاسِ

 


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com