Yemekten Önce Yapılan Dua

Rabbimiz Yüce Allah’ın biz kullarına ikram etmiş olduğu sayısız nimetleri karşılığında Müslümanların da daima zikir çekmeyi ve şükür etmeyi elden bırakmaması gereklidir. Cenab-ı Hakk’ın çeşitlerce rızkına mazhar olan müminlerin, aklı, ruhu ve kalbi ile birlikte desteklemiş olduğu dilinden şükürlerini sunması gerekmekte ve her şeyin Allah’tan geldiğine inanarak da adını zikretmesi gerekmektedir. Müslümanların, Allah’ın kendilerine ikram etmiş olduğu nimetler ile karınlarını doyurmak adına sofra başında ki yerlerini aldıklarında yemek yemeye başlamadan evvel okumaları gereken yemek duaları bulunmaktadır. Yemek duaları sayesinde göğün ve yerin yaratıcısı olan yüce Rabbimize, hamd, zikir ve şükür edebilir ve ayrıca Rabbimizin rızasını da kazanabilirsiniz.

Yemekten Önce Yapılan Dua Nedir?

Yemek yemeye başlamadan evvel okunması gerekli olan yüce Rabbimizin ihsan eylemiş olduğu nimetlerden dolayı hamd edildiği duaları bulunmaktadır. Yeryüzünde ki birbirinden güzel nimetleri, kullarına ihsan etmiş olan Yüce Allah’a hamd etmeyi, zikretmeyi ve şükretmeyi bir borç bilmeliyiz.

Yemekten Önce Yapılan Duanın Okunuşu

Yemekten önce yapılan duanın okunuşu, “Bismillahirrahmanirrahim. Allâhümme bârik lenâ fîmâ rezaktenâ ve kınâ azâbennâr. Bismillâh!” Şeklindedir.

Yemekten Önce Yapılan Duanın Arapça Yazılışı

Yemekten önce yapılan duanın Arapça yazılışı, اَللَّهُمَّ باَرِكْ لَنَا فِيماَ رَزَقْتَناَ وَ قِناَ عَذاَبَ النَّار

بسم الله Şeklindedir.

Yemekten Önce Yapılan Duanın Fazileti

Yemekten önce yapılan duanın fazileti ise, “Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla, Allah’ım! Bize vermiş olduğun bu rızıkları bereketlendir. Ve bizi cehennem azabından koru. Allah’ın ismiyle yemeğimi yemeye başlıyorum.”

Yemekten Önce Yapılan Dua Dinle

Yemekten önce yapılan duayı dinlemek için https://www.youtube.com/watch?v=jCpzXb2RXKI adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sonuç: Yemekten Önce Yapılan Dua

Yemekten Önce Yapılan Dua hakkında çok şey öğrendiğiniz ve belki de önceden bilmediğiniz birçok bilgiyi keşfettiğiniz umuyoruz. Yeni bilgiler edinmek, islam dinini öğrenirken iyileşme sürecinde önemli bir adımdır ve bilgi, güce dönüşebilir. Bu nedenle, bu makaleyle ilgili düşüncelerinizi ve yorumlarınızı paylaşarak bizimle etkileşime geçmekten çekinmeyin. Her türlü geri bildiriminiz bizim için değerlidir ve gelecekteki çalışmalarımızı iyileştirmemize yardımcı olur. Sizlerle daha fazla ilginç bilgi paylaşmak için sabırsızlanıyoruz!Daha ayrıntılı bir araştırma için Huzur Kapısı sitemizde arama yapabilirsiniz. Yeni içeriklerimiz için sitemizi sık sık ziyaret edebilir bildirimleri açabilirsiniz. Sonuçta Yemekten Önce Yapılan Dua konusunda diğer ziyaretçilerimizin yorumları için sayfanın en altına gidebilirsiniz. Makalemizle ilgili destek ve eleştirileriniz için değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

 Sponsor Reklam

Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

6 Yorumlar
 1. BESTE BALYAN Yorumunda diyor ki;

  Abi günahlarımız varsa Allah Affetsin cennete gitmek için çok sevap işleyelim

 2. Dilay SEVİNÇ Yorumunda diyor ki;

  Rızkını sırtında ağır yük taşıyarak kazanan hamalın biri namazlarında dâima: — Yâ Rabbi, bana ne vereceksen hayırlısını ver, bir ekmek de olsa hayırlısından ihsan eyle, diye dua ediyor­muş. Adamın hep aynı duayı tekrarlaması, yanındakilerin dikkatini çekmiş. Nihayet biri, bir gün sormadan edeme­miş: — Kardeşim, sen her namazdan sonra duada: Yâ Rabbi, bana ne vereceksen hayırlısını ver, bir ek­mek de olsa yine hayırlısından ihsan eyle diye yalvarıyorsun. Ekmeğin hayırsızı da mı olur ki? Hamal cevap vermiş: — Birader, benim başıma geleni bir bilsen sen de aynı duayı tekrarlamaktan kendini alamazsın. Yanındakiler iyice meraklanmışlar: — Neymiş başına gelen, anlat da biz de duyalım. Hamal, bakın, başıma ne geldi, diyerek başlamış anlatmaya: — Ben ekmeğini sırtındaki ağır yüklerin altında inle­yerek kazanan bir insanım. Bir gün yine bir yokuş yuka­rı sırtımda ağır yükle çıkarken fena halde yorulduğum­dan sırtımdaki yükü yere indirdim. Alnımdan damlayan terleri silerken içimden bir feryad koptu, dedim ki: Hey yâ Rabbi, yediğim ekmeği bana ne kadar da zor veriyor­sun. Ne olur, bu bir ekmeği şöyle oturduğum yerden ka­zanmayı ihsan eylesen de, böyle kan ter içinde kalma-sam. Tam bu dua ağzımdan çıkar çıkmaz, birden karşımda iki kişinin sille tokat dövüştüklerini gördüm. Dayanama­dım, aralarına girip ayırırken birinden yediğim bir yum­rukla yüzüm kan revan içinde kaldı, tşte o sırada gelen polisler, beni de kavgacılardan biri zannederek doğruca hapse attılar. Mahkemeye çıkıncaya kadar yattığım ha­piste her gün bana ekmek veriliyordu. Sırtüstü yattığım yerde ayağıma gelen bu ekmeği sıkıntı ve üzüntüden yi-yemiyordum. Kendi kendime diyordum ki, işte ne sırtın­da yük taşıyorsun, ne de alnından öyle soğuk terler akı­yor. Sana oturduğun yerde bedavadan gelen ekmek. Zevkle yesen ya.. Ne var ki, dısarda çalışarak alın teriyle kazandığım o ekmek, hapiste ayağıma gelen bu bedava ekmekten çok daha huzur verici ve lezzetliydi. O zaman anladım ki, ben yanlış dua etmişim. Oturduğum yerden bir ekmek ver demişim, ama hayırlısından ver dememi­şim. İşte o günden bu yana dualarımda isteğimi değiştir­dim. Rabbimden zahmetli de olsa hayırlısını, huzurlusu­nu vermesini niyaz ediyorum.

 3. Buse GÖKTAŞ Yorumunda diyor ki;

  Rabbim böyle bir anne olabilmeyi nasip etsin

 4. Aslı ÜZTÜRK Yorumunda diyor ki;

  ben uludağ ilahiyat fakültesinde okuyorum. önümüzdeki iki hafta vize haftası olduğu için hepinizden kendim ve tüm arkadaşlarım için dua istiyorum. dua edenlerden rabbim sonsuza dek razı olsun. Allah(c.c) sizi sevsin sizi sevdirsin ve sevindirsin inşaallah. duaya muhtaç kardeşiniz… ,

 5. Berfin YALÇIN Yorumunda diyor ki;

  RABBİM EMANETİM SANA BENİ GAZABA UĞRAYANLARDAN ETME. (ÂMİN) ”

 6. Batuhan Aslan Yorumunda diyor ki;

  Rabbim! Ya hayırlı et bu aşkın sonunu, Ya da aynı düşüncede öldür bizi. Bir karıncanın çalışkanlığı gibi, Bir bitkinin sabah yellerinde açan çiçei gibi, Bir kırlangıcın yavrusuna yuva yaptığı gibi, Kumruların birbirlerine sevdası gibi, Yardımlaşması gibi, İçten, tertemiz Huzuruna al bizi. ,

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com