Şükür Duası Hakkında Bilgi

Şükür duası uzun zamandan beri müjdeli haber almayı bekleyenlerin Allah’a şükretmek adına yaptıkları duadır. Bu duayla yaradana kişiyi sevindirdiği için teşekkür edilerek kulluk vazifesi yerine getirilmiş olur. Unutmamalıyız ki yüce Allah’ın kullarının ne duasına ne de ibadetlerine haşâ ihtiyacı vardır. Fakat bize çeşit çeşit nimetler veren, dertlerimizi gideren, bize rızık temin eden Allah’a her zaman şükretmemiz kulluk borcumuzun bir gereğidir.

Şükür Duasının Okunuşu (En Büyük Şükür Duası)

Şükür duası okunuşu şöyledir:

Allahümme mâ esbaha bî min nîmetin ev bi ehadin min halkıke, fe minke vahdeke, lâ şerike leke fe lekel hamdü ve leke’lşükr.

Şükür Duasının Türkçe Anlamı

Şükür duası türkçe anlamı ise şöyledir:

“Ey Rabbimiz! Bize bahşetmiş olduğun tüm nimetlerin sabah ve akşam yanımızda olması senin izin inayetinledir. Senin eşin ve benzerin yoktur, sen her şeyden münezzehsin. Sana hamd ve teşekkür ederiz.

Şükür Duasının Fazileti

Şükür duası fazilesi çoktur. Mutlu ve sevindirici bir haber almanız halinde her sabah ve akşam bu duayı 12 defa okuyarak Allah’a şükredebilirsiniz. Bununla beraber mutluluk ve huzurun üzerinizden hiçbir gün eksik olmaması adına bu duayı her gün mutlaka yapmalı ve sadece sevinçli bir haber almanız durumunda değil her zaman bu duayı ederek Allah’a teşekkür etmeliyiz. Böylece her zaman bize nimet veren, sabah akşam bizi nimetlerle buluşturan rabbimize karşı kulluk vefamızın gereğini yerine getirmiş oluruz.

Şükür Duası Dinle

Şükür duasını videoya tıklayarak dinleyebilirsiniz.

Hamd ve şükür duâsı – Cübbeli Ahmet Hoca Dinle

Allah’a Şükür Etmek Nedir?

Allah’a şükür etmek, insanın gündelik hayat içerisinde aldığı başarıların arkasında bulunan güç ve kudretin Allah Tealâ olduğunu, her türlü bereketin, bolluğun ve mükafatların Ondan geldiğini anlayıp Ona şükretmektir.

Allah’a Hamd Etmek Nedir?

Allah’a hamd etmek, Allahın zâtı, sıfatları ve salâtı selâmına teşbih edip, onu tesbih etmek, övmek, şükretmek ve ona şükranlarını sunmak anlamına gelir. Allaha hamd etmek hem vahyin emrettiği bir ibadettir, hem de bizim duygularımızın oluşturduğu bir davranış biçimidir. Bu tür ibadetlerle Allaha karşı olan sevgimiz, takdirimiz ve saygımızı ifade etme fırsatı buluruz.

https://huzurkapisi.com/sukur-namazi-nasil-kilinir/ 

Şükür Duası Türkçe

Şükür duası Türkçe olarak aşağıdaki gibidir.

 • Allahım, Senin sonsuz rahmetine şükrediyor, Senin üstün lütuf ve bol nimetine hamd ediyoruz. Yüce kudretinin mükafatını her zaman kabul etmekteyiz. 
 • Senin şanını tüm kalbimizle anıyoruz. Sen bize her türlü iyilik etmektesin. İçimizdeki çirkin istekleri yok etmeyi, güzel bir hayatı yaşatmayı hep birlikte dilemeyi arzu ediyoruz.
 • Yüce Mevlam, bizim nefsimizi daha üstün ahlak ve inanç ile donatmada bizim yol göstericimizsin. Bizim her arzu ve dileklerimizin kabulünü dilemeni arzu ediyoruz.
 • Bizi engebeli çöllerden,  serin sulara kadar muvaffak eden kudretini her zaman üstün tutuyoruz. Allahım, bizi sağlam tut, iki cihanda esenliğe ve mutluluğa erdir. Amin.

Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

5 Yorumlar
 1. Abdurrahman TAŞKIN Yorumunda diyor ki;

  Gerçek annelik evlatlarımızın ahiretini düşünmek galiba

 2. Eda Mine Yorumunda diyor ki;

  Allahım bizi ve bizden gelecek zürriyeti dosdoğru namaz kılanlardan eyle amin

 3. Çağatay BOZKAYA Yorumunda diyor ki;

  Harika tebrik ediyorum annemizi ve sizleri

 4. Büşra GÖRGÜLÜ Yorumunda diyor ki;

  Allahım kalplerimizi nurunla aydınlat.hakkımızda hayırlısını ver. seni çok seviyorum RABBİM! ,

 5. Ezgi AYDIN Yorumunda diyor ki;

  ne görsem ötesinde hasret çektiğim diyar;kavuşmak nasıl olmaz,mademki ayrılık var? ,

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com