Ana Sayfa Günah mı?

Makyaj Yapmak Günah Mı?

Makyaj yapmak günah mı konusunda süslenmekle ilgili ayet ve hadisler incelendiğinde makyajın kim için, hangi ortamda, ne amaçla yapıldığı ve miktarına göre günah olduğu ve olmadığı haller bulunur.

Düğünde Makyaj Yapmak Caiz Mi?

Düğünde makyaj yapmak caiz mi konusunda; eğer kadın sadece evleneceği kişiye hoş görünme amaçlı, diğer erkeklerin dikkatini çekmeyecek biçimde ve abartısız miktarda makyaj yapabilir. Kadın sadece kendi düğününde makyaj yapabilir, başka insanların düğününde makyaj yapması caiz değildir.

Kadınlar Arasında Makyaj Yapmak Günah Mı?

Kadınlar arasında makyaj yapmak günah mı konusu Nur suresi 24\31’de açıklanmıştır. “…kadınlar ziynetlerini kocaları, kendi babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları, elleri altında bulunan esirler, ele bakar hale gelmiş ve erkekliği kalmamış kimseler ve kadınların mahrem yerlerinin farkına varmayan erkek çocuklardan başkasına açmasınlar…” Kendi kadınları söz öbeğinde kadının evindeki hizmetçilerden bahsedilir. Yani kendi kadın hizmetçileri dışında kadınlar arası makyaj günahtır.

Belli Olmayacak Şekilde Makyaj Yapmak Günah Mı?

Belli olmayacak şekilde makyaj yapmak günah mı konusunda İslam alimlerinin görüşlerine göre makyajın miktarının bir ayarlama ölçüsü olmadığından günahtır. Kadın sadece kendi eşine evin içindeyken makyaj yapabilir. Ancak bunda da bir sınırlama vardır. Allah’ın verdiği yüzü estetik ve kaş şekillendirme yöntemleriyle değiştirmeden kullanmak uygundur. Bununla ilgili Hz. Muhammed: “”Allah yüz tüylerini yolan ve yolduran kadına lanet etsin.” demiştir. Tin suresi 95\4’te “Biz insanı en mükemmel surette yarattık.” diye geçer.

Diyanet Makyaj

Diyanet makyaj ile ilgili ibadetler konusuna değinmiştir. Diyenet’e göre makyajlıyken oruç tutulabilir. Ancak en güzeli Allah’ın yarattığına razı olmak ve tevazudur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz