Ana Sayfa Dualar

Rabbena Atina Duası Okunuşu ve Anlamı

Rabbena Atina Duası Hakkında Bilgi

Rabbena Atina duası Kuran-I Kerim’de geçen ayetlerden bir tanesidir. Bu dua Bakara suresinin 201. Ayetinde yer almaktadır. Peygamber efendimizin en çok okuduğu dualardan bir tanesi de Rabbena Atina duasıdır. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed hem dünyada hem de ahirette iman ve afiyetin ne kadar önemli olduğunu bilmekteydi. Bir hadisinde de buyurduğu gibi “kulların yapması gereken dünyada da ahirette de yüce Allah’tan af dilemek olacaktır” demiştir.

Rabbena Atina duası namazlardaki oturuşlarda, Allahümme salli ve Allahümme barikten sonra okunur. Ayrıca Kunut duasını bilmeyenler vitir namazında Rabbena Atina okuyabilirler. Bu dua eğer cenaze namazlarında üçüncü tekbirden sonra okunacak dualar bilinmiyorsa onların yerine de okunabilir.

Rabbena Atina duası insanların hem dünyada hem de ahirette sürekli bir şekilde Allah’tan af dilemektir. Bunu hem kendi adına hem de cenaze namazı kılınan birinin adına yapabilir. Öldükten sonrada ahirette de af dilemeye devam etmek son derece önemlidir.

Rabbena Atina Duasının Okunuşu

Rabbenâ âtinâ fid’dünyâ haseneten ve fil’âhireti haseneten ve gınâ azâbennâr. Birahmetike yâ Erhamerrahimîn.

Rabbena Atina Duasının Arapça Yazılışı

Rabbena Atina Duasının Türkçe Anlamı

Allah’ım! Bize dünyada iyilik ve güzellik, ahirette de iyilik, güzellik ver. Bizi ateş azabından koru. Ey Rabb’im, merhamet edenlerin merhamet edicisi, bize rahmetinle muamele eyle.

Rabbena Atina Duasının Dinle