Ayakta Çiş Yapmak Günah Mı?

Bilindiği üzere idrar vücudumuzdan salgıladığımız bir şeydir. Kimine göre pis olan idrar aslında doğal yolla bedenimizde salgılanabilen, üstelik neredeyse gün içinde ortalama yedi defa yapılan bir şeydir. Bu yazımızda ayakta idrar yapmak günah mı onu öğreneceğiz. Günahsa niçin günah, günah değilse nasıl olan daha makbul ayrıntılarıyla inceleyeceğiz.

Dinimize Göre Ayakta İdrar Yapmak Günah Mı?

Dinimize göre ayakta idrar yapmak günah mı sorusu pek çok erkeğin merak ettiği ve cevaplanmasını istediği bir konudur. Özellikle temizlik açısından bilindiği üzere dinimiz fazlasıyla hassastır. Dolayısıyla ayakta idrar yapmak günah değil fakat dikkat edilmesi gereken bir konudur. Konu ile ilgili hadisler mevcuttur.

Ayakta İdrar Yapmak ve Dinimiz İslam

İslam dinindeki araştırmalara bakıldığında özellikle hadisler dikkatleri çekiyor. Ayakta idrar yapmak ve dinimiz İslam dendiğinde akıllara gelen bir kaç hadisi sizlere sunacağız.

Ebu Vail anlatıyor;

“Ebu Musa radıyallahu anh küçük abdest hususunda çok titiz davranır (üzerine sıçramaması için azami gayreti gösterirdi. O kadar ki) küçük abdestini bir şişe içerisine bozar ve ‘Beni İsrail’den birinin bedenine sidik değecek olsa adam kirlenen derisini bıçakla kazırdı!’ derdi. (Bunu işiten) Huzayfe radıyallahu anh dediki: ‘Arkadaşınızın titizliği bu kadar ileri götürmemesini tercih ederim. Ben, Resulullah aleyhissalatu vesselam’la bir beraberliğimizi hatırlıyorum. Beraber yürüyorduk. Derken bir kavmin bir duvar gerisineki küllüğüne, çöplüğüne rastladık. Resulullah tıpkı sizden birinin ayakta yaptığı gibi durup, ayakta idrar yaptı. Ben bu esnada kendilerinden uzaklaşmak istedim. Bana yakın durmamı işaret buyurdu. Geri gelip hemen arkasında dikilip, abdestini bozuncaya kadar bekledim.” (Buhari, Vudu: 65, 66, 67, Mezalim, 27; Müslim, Tagaret, 73, 74, (273); Ebu Davut, Taharet, 12; Tirmizi, Taharet, 9; Nesai, Taharet, 24)

Ebu Musa radıyallahu anh anlatıyor:

“Bir gün Resulullah aleyhissalatu vesselam ile birlikte ideim; küçük abdest bozma ihtiyacını duymuştu. Hemen bir duvarın dibine, kumlu toprak bulunan bir noktaya gelip abdest bozdu, sonra da: “Sizden biri, küçük abdest bozmak isteyince uygun bir yer arasın!” buyurdu. (Ebu Davud, Taharet, 2)


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com