Çocukların Avret Yerleri

 

Çok küçük (yani; sıfır ile dört yaş arasında olan) erkek ve kız çocukların avreti yoktur. Bunlara dokunmak ve bakmak mubahtır.

(Tabi ki bu, şehbetle olmamak şartıyladır. Zaten şehvetle duvara bakmak bile haramdır.)

“Şurunbilaliyye” isimli eserin cenaze bahsinde: “Küçük erkek ve kız çocukları şehvet çağıra varmadıkça, onları erkek ve kadınlar yıkayabilirler” hükmü kayıtlıdır.

İmam-ı Muhammed (Rahimehullah) “el-Asl” isimli eserinde şehvet çağını, “Konuşmaya başlamazdan önce” diye takdir etmiştir.

Dört yaşından sonra ise on yaşına kadar, ön ve arka uzuvları ve bunların etrafı ve uyluklar avret kabul edilir.

On yaşından sonra çocuğu avreti, buluğa erenin avreti gibidir. Bu hem namazda hem de namaz dışında böyledir.

Ancan “en-Nehr” isimli eserde: “Çocuklar yedi yaşlarında namaz emrolunduklarından dolayı, yedi yaşını itibara almak gerekir” ifadesi vardır. (Bu görüş daha ihtiyatlıdır.) (İbn-i Abidin, Reddü’l-muhtar, cilt:1 shf:408)

Sonuç: Çocukların Avret Yerleri

Çocukların Avret Yerleri hakkında çok şey öğrendiğiniz ve belki de önceden bilmediğiniz birçok bilgiyi keşfettiğiniz umuyoruz. Yeni bilgiler edinmek, islam dinini öğrenirken iyileşme sürecinde önemli bir adımdır ve bilgi, güce dönüşebilir. Bu nedenle, bu makaleyle ilgili düşüncelerinizi ve yorumlarınızı paylaşarak bizimle etkileşime geçmekten çekinmeyin. Her türlü geri bildiriminiz bizim için değerlidir ve gelecekteki çalışmalarımızı iyileştirmemize yardımcı olur. Sizlerle daha fazla ilginç bilgi paylaşmak için sabırsızlanıyoruz!Daha ayrıntılı bir araştırma için Huzur Kapısı sitemizde arama yapabilirsiniz. Yeni içeriklerimiz için sitemizi sık sık ziyaret edebilir bildirimleri açabilirsiniz. Sonuçta Çocukların Avret Yerleri konusunda diğer ziyaretçilerimizin yorumları için sayfanın en altına gidebilirsiniz. Makalemizle ilgili destek ve eleştirileriniz için değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

 Sponsor Reklam

Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com