Namazsızlığın İnsanı Cehennem Kuyusuna Düşüreceği

”Nihayet onların ardından birtakım kötü döller gelmişti ki onlar o (farz namazlara inanmayarak veya tamamen terk ederek yahut kazaya bırakarak ya da Ta’dil-i erkana riayet etmeyerek)namazı zayi etmiştiler ve (içki,zina gibi haramlar işleyerek,namazdan ve zikirden alıkoyan nefsani arzulara ve)şehvetlere tamamen uymuştular.


Muhakkak ki onlar büyük bir şerre /o azgınlığ(ın ağır cezasın)a(cehennemdeki diğer vadilerin bile,şerrinden Allah’a sığınmakta oldukları) ğayy(kuyusun)a/kavuşacaklardır” (Meryem Suresi : 59) buyurarak namazsızların kötü akibetini beyan etmiştir.

 
Nitekim namazı zayi edenlerin tehdit olunduğu ”Ğayy”ile:
”Her kim bunu yaparsa,günahın(ın cezasına)a kavuşacaktır” (Furkan Suresi : 68’den) ayet-i kerimesinde zikredilen ”Esam” tabiri hakkında Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Ğayy ile Esam iki ırmaktır ki,cehennem ehlinin irinleri oraya akmaktadır” buyurmuştur. (İbni Merduyeh, Suyuti , ed-Dürrü’l-mensur:10/101)
İbni Mes’ud (Radıyallahu anh) şöyle buyurmuştur: Bunun manası: ”Namazı tamamen terk ettiler” demek değildir. Lakin ”Onu vakitlerinden geciktirdiler” demektir.
Tabi’inin imamı olan Said ibni Müseyyeb (Radıyallahu anh) şöyle buyurmuştur.
”Namazı zayi etmek demek;ikindi gelinceye kadar öğleni kılmamaktır;akşama kadar ikindiyi kılmamaktır.
Yatsıya kadar akşamı kılmamaktır,imsak vaktine kadar yatsıyı kılmamaktır,güneş doğuncaya kadar da sabahı kılmamaktır.
Her kim bu hal üzere ısrar ederek tevbe etmeden ölürse Allah-u Teala onu cehennemde dibi çok derin olan ve azabı çok şiddetli olan ‘Ğayy vadisi’ne atmakla tehdit etmiştir.

Sonuç: Namazsızlığın İnsanı Cehennem Kuyusuna Düşüreceği

Namazsızlığın İnsanı Cehennem Kuyusuna Düşüreceği hakkında çok şey öğrendiğiniz ve belki de önceden bilmediğiniz birçok bilgiyi keşfettiğiniz umuyoruz. Yeni bilgiler edinmek, islam dinini öğrenirken iyileşme sürecinde önemli bir adımdır ve bilgi, güce dönüşebilir. Bu nedenle, bu makaleyle ilgili düşüncelerinizi ve yorumlarınızı paylaşarak bizimle etkileşime geçmekten çekinmeyin. Her türlü geri bildiriminiz bizim için değerlidir ve gelecekteki çalışmalarımızı iyileştirmemize yardımcı olur. Sizlerle daha fazla ilginç bilgi paylaşmak için sabırsızlanıyoruz!Daha ayrıntılı bir araştırma için Huzur Kapısı sitemizde arama yapabilirsiniz. Yeni içeriklerimiz için sitemizi sık sık ziyaret edebilir bildirimleri açabilirsiniz. Sonuçta Namazsızlığın İnsanı Cehennem Kuyusuna Düşüreceği konusunda diğer ziyaretçilerimizin yorumları için sayfanın en altına gidebilirsiniz. Makalemizle ilgili destek ve eleştirileriniz için değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

 Sponsor Reklam

Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com