Ana Sayfa Dualar

Kendisine Sevindirici Bir Haber Gelen Kimsenin Yapacağı Dua ile İlgili Bilgi

Kendisine sevindirici bir haber gelen kimse ilk iş olarak şükretmelidir. Şükretmek, Yüce Rabbimize teşekkür etmektir. Şükretmek, Allahü Teâlâ’nın kulları olan bizim, dünyadaki sınavlarımızdan biridir. Allahü Teâlâ’nın bize sunmuş olduğu nimetleri ya minnet duyarak kabul ederiz. Ya da şeytanın tuzağına düşerek vefasızlık gösteririz. Şükretmek; Allahü Teâlâ’nın emirlerini, buyruklarını Kuran-ı Kerim ışığında yaparak, kalbimizi kötüye yormadan elde ettiğimiz tüm nimetler için Yüce Rabbimize teşekkür etmektir. Allahü Teâlâ’nın bize vermiş olduğu nimetleri yine onun yolunda kullanmamanız gerekir.

“Şüphesiz biz insanı, karmaşık olan bir damla sudan yarattık. Onu deniyoruz. Bundan dolayı onu işiten ve gören yaptık. Biz ona yolu gösterdik; (artık o,) ya şükredici olur ya da nankör.” (İnsan Suresi, 2-3) Suresinde şükretmenin önemi Allah Teâlâ tarafından buyrulmuştur.

Kendisine Sevindirici Bir Haber Gelen Bir Kimsenin Yapacağı Dua

Sevindirici haber alan kişi, hayırlı bir olay karşısında Allah Teâlâ’ya olan minnetini göstermek için dua eder. Peygamberimiz Hazret-i Muhammed-sallallahu aleyhi ve sellem- kendisini sevindiren hayırlı bir olayla karşılaştığında secdeye kapanıp Allahü Teâla’ya şükrederdi. Allahü Teâla Kuran-ı Kerim’de şükreden müminlerin sevindirileceğini buyurmuştur.

Sevindirici ve Hayırlı Haberler Alan Kimse Ne Yapmalı?

Peygamberimiz Hazreti Muhammed- sallallahu aleyhi ve sellem- sevindirici bir olay karşısında şükür için secdeye kapanırdı.

Bir de beklenmedik, şaşırtıcı haberler aldığımızda okumamız gereken dualar vardır. Bunlar:

Allah’ı tüm noksanlıklardan tenzih ederim.

Allah en büyüktür.

Şaşırtıcı haberler için okunan duaların Arapça yazılışı

سُبْحَانَ اللهِ.

اَللهُ أَكْبَرُ

Bu yazıda, kendisine sevindirici bir haber gelen kimsenin yapması gereken ibadetler ve kendisi için hayırlı, şaşırtıcı olaylar karşısında okunması gereken dualar verilmiştir. Yüce Rabbimizin nimetleri karşısında şükretmenin öneminden bahsedilmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz