Camiden Çıkarken Yapılan Dua Hakkında Bilgi

Camiden çıkarken yapılan dua ibadetimiz için önemli bir duadır. Bu duayı yapan her kimse, ona şeytan yaklaşamaz. Camiden çıkarken dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta sol ayak ile çıkılmasıdır.

Cami, Allah’ın beş şartından biri olan namaz ibadetinin gerçekleştirildiği kutsal bir mekandır. Yapılan dua ise cami içinde yaptığımız ibadetleri, ettiğimiz duaları korumak adına Allah’a sığınmaktır. Allah-ü Teâlâ bizlere namazı farz kılmıştır. Namaz kılmak Allah’a yaklaşmanın en güzel yoludur. Bu mübarek mekânda (Allah’ın Evi’nde) namaz kılmak insanın içine huzur doldurur. Allah bir ayetinde şu şekilde buyurmuştur; “Sana vah yedilen kitabı oku ve namaz kıl. Şüphesiz ki namaz hayasızlıktan ve kötülüklerden alı koyar. Allah’ı anmak elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı bilir.” (Ankebüt suresi, 45. ayet)

CAMİDEN ÇIKARKEN YAPILAN DUANIN TÜRKÇE OKUNUŞU

Camiden çıkarken yapılan duanın Türkçe okunuşu şu şekildedir;

“Bismillahirrahmanirrahim.

Bismillahi vessalatü vesselamü ala rasulillahi. Allahümme inni es’elüke min fadike. Allahümme esimni mineşşeytanirracim.” (Buhari, teheccüd/25)

CAMİDEN ÇIKARKEN YAPILAN DUANIN ARAPÇA YAZILIŞI

Camiden çıkarken yapılan duanın Arapça yazılışı şekildedir;

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم
بِسْمِ ا لله وَ الصّلاَةُ والسّلاَمُ عَليَ رَسُولِ اللهِ، الّلهُمّ اِنِّي اَسْأاُكَ مِنْ فَضْلِكَ، الّلهُمّ

اَعْصِمْنِي مِنَ الشّيْطانِ الرّجِيمِ

CAMİDEN ÇIKARKEN YAPILAN DUANIN TÜRKÇE ANLAMI

Camiden çıkarken yapılan duanın Türkçe anlamı şekildedir;

“Esirgeyen ve bağışlayan Allah’ın adıyla.

Allah’ın adı ile Allah’ın resulüne salat-ı selam olsun. Allah’ım! Senden fazl-ı (ihsanını) diliyorum. Allah’ım! Beni rahmetinden uzaklaştırmış şeytanın şerrinden koru!” (Buhari, teheccüd/25)

CAMİDEN ÇIKARKEN YAPILAN DUA DİNLE

Yorumları Göster (3)