Ana Sayfa Dualar

Eve Girerken Yapılan Dua Hakkında Bilgi

İnsanoğlu için barınma bir ihtiyaçtır. İnsanların yediği, içtiği, uyuduğu, kalktığı, büyüdüğü, okuduğu, eğitildiği yaşamının önemli bölümünü geçirdiği evleri Allahü Teâlâ’nın kulları için mübarektir. Bu yüzden İslamiyet’te yuvalarımızı manevi açıdan korumak ve huzurlu yaşanılır bir ortam haline getirmek için yapmamız gereken bir takım davranışlar vardır. Her işe başlarken olduğu gibi, evimize girerken ve çıkarken besmele çekmek sünnettir. Rivayete göre, Bir kimse eve girerken ve çıkarken Ayetü’l Kürsî okursa Allahü Teâlâ, ona yetmiş bin melek gönderir ve melekler bu kişi için dua edip yalvarırlar. Eve sağ ayakla girmek de daha hayırlıdır. Unutmayalım ki evimiz bizim her şeyimizdir. Onun maddi bakımları bizim için önemlidir fakat manevi bakımları çok daha doyurucudur.

Eve Girerken Okunacak Duaların Arapçası

Eve girerken okunacak duaların Arapçası şu şekildedir:

اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ خَيْرَ الْمَوْلِجِ وَخَيْرَ الْمَخْرَجِ، بِسْمِ اللهِ وَلَجْنَا وَبِسْمِ اللهِ خَرَجْنَا، وَعَلىَ اللهِ رَبِّنَا تَوَكَّلْنَا

Eve Girerken Yapılan Duanın Arapça okunuşu

Eve girerken yapılan duanın Arapça okunuşu şu şekildedir:

Allâhümme innî es’elüke hayrel-mevli-ci ve hayre’l-mahreci.

Bismillâhi velecnâ ve bismillâhi haracnâ ve’alellâhi Rabbinâ tevekkelnâ.

Eve Girerken Okunacak Duanın Türkçe Anlamı

Eve girerken okunacak duanın Türkçe anlamı şu şekildedir:

Allah’ım senden giriş ve çıkışlarımın hayrını dilerim. Allah’ın adıyla girdik ve yine Allah’ın adıyla çıkarız. Ancak, rabbimiz olan Allah’a güvenip dayanırız.

Eve Girerken Yapılan Dua İzle:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz