Abdesten Sonra Okunacak Dualar

Osman ibni Affan (Radıyallahu anh) demiştir ki, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)          şöyle buyurdu: ”Her kim, abdestini bitirdiğinde üç kere:

20130320_070413

derse, anasından doğduğu gibi bütün günahları silinmedikçe (o abdestinden) kalkmaz.” (İbni Sünni, Amelü’l-Yevmi ve’l-Leyle, no:29)

Ebu Sa’idil-Hudri (Radıyallahu anh) dan rivayet edildiğine göre, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: ”Her kim güzelce abdest alırda, abdestini bitirdiğinde ‘ Ey Allahım! Seni tesbih ederim; sana hamdederim; senden başka hiçbir ilah olmadığına sahitlik ederim; senden mağfiret dilerim ve sana tevbe ederim’ derse, Bu söz, mühürle damgalanarak arşın altına konur ve kıyamete kadar iptal edilmez.” (Nesai,
Amelü’l-Yevmi ve’l-Leyle, no:81; Heysemi, Mecmu’u’z-Zevaid: 11/244)

20130320_070433

Sevban (Radıyallahu anh) dan rivayet edildiğine göre, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: ”Her kim güzelce abdest alırda abdestini bitirdiğinde:

20130320_070454

”Allahu Teala’dan başka hiçbir ilah yoktur. O, tektir; hiç bir şeriki (ortağı) yoktur. Ey Allahım! Beni son derece tevbe edenlerden ve tam manasıyla temizlenenlerden kıl.” derse, Allau Teala ona cennetin 8 kapısını açar, o kişi istediğinden girer.” (Ebu Davud, no: 170; İmam Ahmed:1/19)

Hazreti Enes (Radıyallahu anh) dan rivayet edildiğine göre, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) : ”Her kim abdestinin arkasından ‘İnna enzelna’ suresini bir kere okursa, sıddıklardan olur, iki kere okuyan şehitler divanına yazılır, üç kere okuyan ise, Allahu Teala, peygamberlerinin cem olduğu makama ulaştırır.” (Ramuzu’l-Ehadis, Sayfa 438 no: 5463)

Sonuç: Abdesten Sonra Okunacak Dualar

Abdesten Sonra Okunacak Dualar hakkında çok şey öğrendiğiniz ve belki de önceden bilmediğiniz birçok bilgiyi keşfettiğiniz umuyoruz. Yeni bilgiler edinmek, islam dinini öğrenirken iyileşme sürecinde önemli bir adımdır ve bilgi, güce dönüşebilir. Bu nedenle, bu makaleyle ilgili düşüncelerinizi ve yorumlarınızı paylaşarak bizimle etkileşime geçmekten çekinmeyin. Her türlü geri bildiriminiz bizim için değerlidir ve gelecekteki çalışmalarımızı iyileştirmemize yardımcı olur. Sizlerle daha fazla ilginç bilgi paylaşmak için sabırsızlanıyoruz!Daha ayrıntılı bir araştırma için Huzur Kapısı sitemizde arama yapabilirsiniz. Yeni içeriklerimiz için sitemizi sık sık ziyaret edebilir bildirimleri açabilirsiniz. Sonuçta Abdesten Sonra Okunacak Dualar konusunda diğer ziyaretçilerimizin yorumları için sayfanın en altına gidebilirsiniz. Makalemizle ilgili destek ve eleştirileriniz için değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

 Sponsor Reklam

Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com