Teheccüde (Gece Namazına) Başlamadan Önce Okunacak Dualar

İbni Abbas (Radıyallahu anh) dan rivayet edildiğine göre, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) gece namazına kalktığında;
”Ey Allahım! Hamd sana mahsustur. Sen göklerin, yerlerin ve içindekilerin nurusun. Hamd sana mahsustur. Sen gökleri ve yerleri ayakta tutansın. Sen göklerin, yerlerin ve içindekilerin rabbisin. Sen haksın; buyurduğun haktır; va’din haktır; sana kavuşmak haktır; cennet haktır, cehennem haktır, kıyamet haktır.
Ey Allahım! Ancak sana teslim oldum; ancak sana güvendim, ancak senin (yardımın)la (düşmanlara) karşı geldim ve ancak senin hükmüne davet ettim. Öyleyse benim evvelce yaptığım, bundan sonra yapacağım, gizlediğim, açıkladığım bütün günahlarımı affet. Sen benim ilahımsın, senden başka hiçbir ilah yoktur.” diye dua ederdi. (Buhari, 11/116; Müslim, Salatül müsafirin 199; İmam Malik, Muvatta’ 1/215)
Şurayk el-Hevzeni (Radıyallahu anh) buyurduki, bir kere Aişe (Radıyallahu anha) nın huzuruna giderek kendisine:”Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) gece kalktığında namaza başlamadan ne okurdu?” diye sordum. O şöyle buyurdu:
”Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) gece kalktığında
On kere ”Tekbir” eder,
On kere ”Hamd” eder,
On kere ”Allah’ı tesbih eder ve ona hamd ederim” der,
On kere ”O,mukaddes padişahı tesbih ederim” der
,
On kere ”İstiğfar” eder,
On kere ”Tehlil” eder,
On kere de ”Ey Allahım! Dünyanın darlığından ve kıyamet gününün darlığından sana sığınırım” der. Sonra namaza başlardı. (Ebu Davud: 5085; Nesai, Amelü’l-Yevmi ve’l-Leyle: 871)

Sonuç: Teheccüde (Gece Namazına) Başlamadan Önce Okunacak Dualar

Teheccüde (Gece Namazına) Başlamadan Önce Okunacak Dualar hakkında çok şey öğrendiğiniz ve belki de önceden bilmediğiniz birçok bilgiyi keşfettiğiniz umuyoruz. Yeni bilgiler edinmek, islam dinini öğrenirken iyileşme sürecinde önemli bir adımdır ve bilgi, güce dönüşebilir. Bu nedenle, bu makaleyle ilgili düşüncelerinizi ve yorumlarınızı paylaşarak bizimle etkileşime geçmekten çekinmeyin. Her türlü geri bildiriminiz bizim için değerlidir ve gelecekteki çalışmalarımızı iyileştirmemize yardımcı olur. Sizlerle daha fazla ilginç bilgi paylaşmak için sabırsızlanıyoruz!Daha ayrıntılı bir araştırma için Huzur Kapısı sitemizde arama yapabilirsiniz. Yeni içeriklerimiz için sitemizi sık sık ziyaret edebilir bildirimleri açabilirsiniz. Sonuçta Teheccüde (Gece Namazına) Başlamadan Önce Okunacak Dualar konusunda diğer ziyaretçilerimizin yorumları için sayfanın en altına gidebilirsiniz. Makalemizle ilgili destek ve eleştirileriniz için değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

 Sponsor Reklam

Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

1 yorum
  1. Berna Kaan Yorumunda diyor ki;

    Rabbim böyle anneleri başımızdan eksik etmesin inşallah

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com