Teheccüde (Gece Namazına) Başlamadan Önce Okunacak Dualar

İbni Abbas (Radıyallahu anh) dan rivayet edildiğine göre, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) gece namazına kalktığında;
”Ey Allahım! Hamd sana mahsustur. Sen göklerin, yerlerin ve içindekilerin nurusun. Hamd sana mahsustur. Sen gökleri ve yerleri ayakta tutansın. Sen göklerin, yerlerin ve içindekilerin rabbisin. Sen haksın; buyurduğun haktır; va’din haktır; sana kavuşmak haktır; cennet haktır, cehennem haktır, kıyamet haktır.
Ey Allahım! Ancak sana teslim oldum; ancak sana güvendim, ancak senin (yardımın)la (düşmanlara) karşı geldim ve ancak senin hükmüne davet ettim. Öyleyse benim evvelce yaptığım, bundan sonra yapacağım, gizlediğim, açıkladığım bütün günahlarımı affet. Sen benim ilahımsın, senden başka hiçbir ilah yoktur.” diye dua ederdi. (Buhari, 11/116; Müslim, Salatül müsafirin 199; İmam Malik, Muvatta’ 1/215)
Şurayk el-Hevzeni (Radıyallahu anh) buyurduki, bir kere Aişe (Radıyallahu anha) nın huzuruna giderek kendisine:”Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) gece kalktığında namaza başlamadan ne okurdu?” diye sordum. O şöyle buyurdu:
”Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) gece kalktığında
On kere ”Tekbir” eder,
On kere ”Hamd” eder,
On kere ”Allah’ı tesbih eder ve ona hamd ederim” der,
On kere ”O,mukaddes padişahı tesbih ederim” der
,
On kere ”İstiğfar” eder,
On kere ”Tehlil” eder,
On kere de ”Ey Allahım! Dünyanın darlığından ve kıyamet gününün darlığından sana sığınırım” der. Sonra namaza başlardı. (Ebu Davud: 5085; Nesai, Amelü’l-Yevmi ve’l-Leyle: 871)

Teheccüde (Gece Namazına) Başlamadan Önce konusunda aradığınız doyurucu bilgiyi makalemizde buldunuz mu? Daha ayrıntılı bir araştırma için Huzur Kapısı sitemizde arama yapabilirsiniz. Yeni içeriklerimiz için sitemizi sık sık ziyaret edebilir bildirimleri açabilirsiniz. Teheccüde (Gece Namazına) Başlamadan Önce konusunda diğer ziyaretçilerimizin yorumları için sayfanın en altına gidebilirsiniz. Makalemizle ilgili destek ve eleştirileriniz için değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

 Sponsor Reklam

Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

1 yorum
  1. Berna Kaan Yorumunda diyor ki;

    Rabbim böyle anneleri başımızdan eksik etmesin inşallah

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com