Kıssadan Hisse – Kıymetli Dua

Fatih Sultan Mehmed han İstanbulu fethettıği zaman, hocası Akşemseddin Hazretlerine, Cuma namazını Ayasofya ‘da kılmak istediğini ve hocasına kendisinin imam olmasını söyler.

Ayasofya’yı cami yapmak için seferber olunur. Cuma gününe cami yetiştirilir, cemaat namaza başladığı sırada Fatih Sultan Mehmed Han’ın abdesti kaçar.Tabii sultanın yanında da rastgele insanlar olmaz. Sağında ve solunda da en büyük hocalar, şeyh efendiler saf tutarlar. Kamet getirilir, imam Allahu ekber der. Fatih Sultan Mehmed Han, ne yapacagını şaşırır. Abdestsiz namaz kılınmaz. Abdest almaya çıksa izdiham olacak… Namaz kılar gibi eğilip kalksa, Cumadan mahrum kalacak. Ya rabbi, ben ne yapayım şimdi derken, yanındaki bir şeyh efendi fırasetiyle vaziyeti anlar. Cübbesini açar, buradan abdest al der. Sultan bakar ki, çeşme var, su var. Acele olarak abdestini alır ve rukuya varmadan önce imama yetişir.

Ertesi gün Fatih sultan Mehmed Han, hocası Akşemseddin hazretlerini ziyerete gider. Ayrılırken, (Hocam dua buyurun) der.
O da (ALLAH İMAN SELAMETİ VERSİN) DER.
Daha uzun dua bekleyen Fatih Sultan Mehmed Han, şaşırıp kalır.

Hocası sorar:
– Ne oldu, beğenmedin mi?
-Bu kadar mı efendim?
-Evladım yetmez mi? En kıymetli dua budur. Din sana cübbesini açıp abdest aldıran şeyh, bir saat önce öldü: ama imansız gitti, çünkü bu kerametinden dolayı ona kibir geldi.
İmanla ölmek, en büyük gayedir.
Son nefeste imanla ölmek için dua etmek çok önemlidir…
Allah bizlere iman selameti versin!!! Amiin..


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com