Vallahi, Billahi Kelimeleri Günah Mı?

Yeminin sözlük anlamı kuvvettir. Dinde kullanılan manası ise bir işi yaparken veya yapmak için verilmiş olan karara kuvvet kazandırmak amacı ile Allah (c.c.)’a and içmektir. Vallahi, Billahi, Tallahi kelimeleri ise kasem sureti olan yeminlerdir. Yani Allah (c.c.)’ın zatına ya da isimlerinden herhangi birine veya sıfatına and içilmesi manasına gelmektedir. Ancak Allah (c.c.)’ın sıfatlarından başka hiçbir şeye yemin edilemez. Peygamberler, Kabe ya da yaratılmış herhangi bir varlığa yemin edilmesi caiz olarak kabul edilmemektedir.

Vallahi, Billahi ve Tallahi kelimelerinin ağız alışkanlığı olmaması gerekmektedir. Zira ağızdan çıkan her bir kelimenin geri dönüşü olmamaktadır. Yemin içtikten sonra, yemine uymamak kefaret gerektirmektedir. Yemin ile ilgili hükümler arasında helal olanı haram kılmak da yemin sayılmaktadır. Örneğin, “Bu sudan içersem bana haram olsun” dendiğinde yemin etmiş olunmaktadır. Sonrasında belirtilen suyu içmek, kişinin kefaretini gerektirmektedir. Vallahi, Billahi kelimeleri yemin midir sorusuna yanıt olarak Allah (c.c.)’ın zatına yemin edilmesinden dolayı, and içmek olarak ifade edilmektedir.

Eğer bir kişi farkında olmadan ya da doğru olduğunu sandığı bir şey için Vallahi diye yemin ediyor ise lağıv yemin (boş yere yemin) etmiş olmaktadır. Bu gibi durumlarda yemin eden kişi için kefaret gerekmez. Ancak bağışlanması umulabilir. Bilerek ve yalan söyleyerek yapılan yemin ise Gamus yemindir. Bu oldukça büyük bir günah olarak sayılır ve yalan yere yemin eden kişinin bağışlanması için kefaret dahi yeterli olmaz. Helallik alarak ve zayiatı yerine getirmesi durumunda, tevbe etmesi gerekmektedir.

Gelecekte olması mümkün olan konularda yemin etmek ise mün’akid yemin, yani şarta bağlı yemin olarak adlandırılır. Kişinin gelecekte yapmak istediği bir şeyi gerçekleştireceğine dair yemin etmesi, ancak gerçekleştirememesi durumunda ise yemin bozulur ve kefaret ödemesi gerekmektedir.

Sonuç: Vallahi, Billahi Kelimeleri Günah Mı?

Vallahi, Billahi Kelimeleri Günah Mı? hakkında çok şey öğrendiğiniz ve belki de önceden bilmediğiniz birçok bilgiyi keşfettiğiniz umuyoruz. Yeni bilgiler edinmek, islam dinini öğrenirken iyileşme sürecinde önemli bir adımdır ve bilgi, güce dönüşebilir. Bu nedenle, bu makaleyle ilgili düşüncelerinizi ve yorumlarınızı paylaşarak bizimle etkileşime geçmekten çekinmeyin. Her türlü geri bildiriminiz bizim için değerlidir ve gelecekteki çalışmalarımızı iyileştirmemize yardımcı olur. Sizlerle daha fazla ilginç bilgi paylaşmak için sabırsızlanıyoruz!Daha ayrıntılı bir araştırma için Huzur Kapısı sitemizde arama yapabilirsiniz. Yeni içeriklerimiz için sitemizi sık sık ziyaret edebilir bildirimleri açabilirsiniz. Sonuçta Vallahi, Billahi Kelimeleri Günah Mı? konusunda diğer ziyaretçilerimizin yorumları için sayfanın en altına gidebilirsiniz. Makalemizle ilgili destek ve eleştirileriniz için değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

 Sponsor Reklam

Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com