Yemin Bozmak Günah Mı?

Küçük şeyler için bile yemin ettiğimiz bu günlerde, yeminlerimizin önemini bilmek önemli bir yere sahip. Yemin etmek, bir bakıma Allah’a söz vermektir. En iyisi yemine alışmamak ve hayatımızdan çıkarmaktır. Fakat bu duruma alışana kadar, ettiğimiz yeminlerin bozulması durumunda ne olur ve bu durumda nelerin yapılması gerektiğine dair bilgiler vereceğiz.

Yemin ancak Allah’ın adıyla edilmeli ve eğer yerine getirilemeyecekse, Allah’ın hayrıyla bozulmalı.

Yeminler ya Allah’ın adıyla olur yada Kuran’ın üzerine el basılarak yapılır. Bunun dışında yapılan yeminler, yemin değil başka birine sığınmak anlamına gelir ki bu sakınılması gereken bir durumdur. Eğer ettiğiniz yemini yerine getiremeyecekseniz bunun için yemin kefareti gerekir.

Yemin bozmak sakıncalıdır.

Allah’a söz verilip tutulmaması sakınılması gereken bir durumdur. Fakat yemininizi bozduktan sonra kefaretini yerine getirirseniz, Allah katında günah sayılmaz. Yemin nasıl bozulur diye merak ediyorsanız eğer, bunun belirli bir yolu yoktur. Allah ile kul arasındadır ve tevbe etmek mutlaka gerekmektedir.

Yemin kefareti geciktirmek günahtır.

Kuran’ı Kerim’de bulunan ayete göre;
‘Allahü Teala, bilerek yaptığınız yeminlerden dolayı sizi mesul tutar, hesap sorar.’ Eğer yemin bozmanın bir bedeli olduğunu biliyor ve bunu ödemekte geciktiriyorsanız, Allah’a karşı verdiğiniz sözü yerine getirmemek ve ertelemektir. Yemininizi bozduğunuz gibi yemin kefaretinizi yerine getirmek gerekir.

Bilmeden edilen yeminler günah değildir. 

Bilmeden ve farkında olmadan edilen yeminler için tevbe etmek yeterlidir. Bilmeden ettiği için kişinin kefaret ödemesi gerekmez.

Yemin kefaretini yerine getirmemek günahtır.

Birçok kişi yemin kefareti ödenmezse ne olur diye merak ediyor. Eğer ettiğiniz yemini bozmuşsanız, kefaretini mutlaka ödemelisiniz. Bunu 2 şekilde yapabilirsiniz. 10 yoksula fitre parası vererek veya 10 yoksul kişiyi sabah akşam doyuracak yada giydireceksiniz. Bunların haricinde birçok islam alimi, 1 yoksula 10 gün boyunca fitre vererek kefaretini yerine getirebileceğini söylemektedir.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com