Ana Sayfa Dualar

Allahümme Barik Duası

Allahümme Barik Duası Hakkında Bilgi

Allahümme Barik duasında Allah’a verilen kulluk sözüne sadık kalan bütün insanlara, onların ailelerine ve yakın dostlarına dünyada ve ahirette güzellikler dilenir. Peygamberimiz Hz. Muhammed ve ailesine kulluk ettiği için bereket dilenir.

Allahümme Barik duası bütün namazlarda okunur. İki yana selam vermeden önce okunması sünnettir. Halk arasında Allahümme Salli duasıyla birlikte Salavat Duaları olarak da bilinir. Bu dualar hakkında insanımız biraz aşırıya kaçarak Peygamberimiz Hz. Muhammed tarafından söylenmemiş bazı cümleleri söylenmiş gibi kabul ederek yanılgı oluşturmuşlardır. Allahümme Barik duası bu konudaki en önemli kaynaklardan bir tanesidir. Bunlardan bir tanesi de 80 kez salavat getiren bir kişinin 80 senelik günahlarının kaybolmasıdır. Bu o kadar kolay bir konu değildir.

Allahümme Barik Duasının Okunuşu

Allâhümme bârik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ bârekte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidün mecîd.

Allahümme Barik Duasının Arapça Yazılışı

Allahümme Barik Duasının Türkçe Anlamı

Ey Allah’ım! İbrâhîm’e Aleyhisselâm ve âline bereketler ihsan ettiğin gibi, (Efendimiz) Muhammed’e (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) ve âline de bereketler ihsan eyle. Muhakkak Sen hamîd (övülen) ve mecîd’sin (şanı büyük).

Allahümme Barik Duası Dinle