Faydalı İlim İsteme Duası

Faydalı İlim İsteme Duası Hakkında Bilgi

Bilgi her insanın ihtiyacı. Bilgisiz olan insan doğruyu ve yanlışı da ayırt edemeyen insandır. Bu yüzden Allah’tan istenen önemli özelliklerden bir tanesi de bilgi ve ilim sahibi olmaktır. Elbette sadece bilgi sahibi olmak bir işe yaramaz. İlim irfan sahibi olmanın yanında aynı zamanda sahip olunan bilgilerin nasıl kullanılacağı da önem taşımaktadır. Faydalı ilim isteme duası her okunduğu zaman Allah’tan bu ilmi yararlı bir şekilde kullanmak için istekte bulunulur.

Öğrendiği bilgileri yanlış ya da kötü amaçlar için kullanmak bu duanın hiçbir işe yaramayacağını gösterir. Allah’a kötü amaçlar için yalvarmak haşa onu kandırmaya çalışmak olacaktır. Son derece yanlıştır. Bunun cezası ahirette çok daha büyüktür.

Faydalı İlim İsteme Duasının Okunuşu

AllÂhümme enfi’ni bi mâ allemtenî,Allimnî mâ yenfeunî ve zidnî ilmen. Velhamdü lillâhi alâ külli hâl. Ve eûzü bi’llahi min azâbi’n-nâr.

Faydalı İlim İsteme Duasının Arapça Yazılışı

Faydalı İlim İsteme Duasının Türkçe Anlamı

Allah’ım, bana öğrettiğin ilimden beni faydalandır. Faydalanacağım ilmi öğret. İlmimi arttır. Her Hal üzere Allah’a hamdolsun. Cehennem azabından Allah’a sığınırım

Faydalı İlim İsteme Duası Dinle