Tövbe Duası

Özellikle dua kapılarının sonuna kadar açıldığı regaip kandiliğ gecvelerinde okunması önerilen tövbe duası günahlarından pişmanlık duyan bir daha tekrarlamayacağına söz veren ve bu pişmanlığı Allaha’a yakarış ile dile getiren müslümanların sıklıkla okuduğu dualar arasındadır. Okumadnan önce gusül apdesti alınması önerilen ve bu abdestin süğnnet olduğu belirtilen tövbe duasınından önce iki rekat namaz kılınması gerekiyor.

Tövbe duasının arapça okunuşu

Tövbe duasının arapça okunuşu “Estağfirullah. Estağfirullah. Estağfirullahe’l-azîm el-kerîm, ellezî lâ ilâhe illâ hüve’l-hayyü’l-kayyûmü ve etûbü ileyhi, tevbete abdin zâlimin li-nefsihî, lâ yemlikü li-nefsihî mevten velâ hayâten velâ nüşûrâ. Ve es-elühü’t-tevbete ve’l-mağfirete ve’l-hidâyete lenâ, innehû, hüve’t-tevvâbü’r-rahîm.” şeklindedir.

Tövbe duasının anlamı 

Tövbe duasının Türkçe anlamı ise “Ya rabbi! Bu ana gelinceye kadar benim elimden, dilimden, gözümden, kulağımdan, ayağımdan ve bilerek veya bilmeyerek meydana gelen bütün günah ve hatalarıma karşı tövbe ettim, pişman oldum. Küfür, şirk, isyan, günah ve kusur her ne türlü hâl vaki oldu ise, cümlesine tövbe ettim, pişmanlık duydum.” sözleri ile başlamaktadır.

Tövbe duasının ardından yapılması gerekenler 

Tövbe duasının ardından okunacak dua Amentu duasıdır. Bu dua ile ilgi bir hadisi şerifte “Tevbe, günahtan sonra o günahı bir daha yapmamaktır” şeklinde buyrulmuştur. Ayrıca Kuranı Kerim’deki Hud suresinde “İstiğfar okuyunuz! İmdadınıza yetişirim.” şeklinde bir açıklama bulunmaktadır.

En kısa tövbe duası 

Bir kişinin işlediği günahtan pişmanlık duyup günahlarının bağışlanması için Allaha’e el açarken okuduğu tövbe duası aynı zamanda aynı günahın bir daha işlenmeyeceğine dair verilen söz yerine de geçmektedir. Bu amaca yönelik farklı şekilleri olsa da en kısa tövbe duası Estağfirullah el-Azîm şeklinde okunmaktadır. Bu duanın anlamı ise “Şânı pek yüce olan Allah’tan bağışlanmamı diliyorum.” ifadesi ile açıklanmaktadır.

Sonuç: Tövbe Duası

Tövbe Duası hakkında çok şey öğrendiğiniz ve belki de önceden bilmediğiniz birçok bilgiyi keşfettiğiniz umuyoruz. Yeni bilgiler edinmek, islam dinini öğrenirken iyileşme sürecinde önemli bir adımdır ve bilgi, güce dönüşebilir. Bu nedenle, bu makaleyle ilgili düşüncelerinizi ve yorumlarınızı paylaşarak bizimle etkileşime geçmekten çekinmeyin. Her türlü geri bildiriminiz bizim için değerlidir ve gelecekteki çalışmalarımızı iyileştirmemize yardımcı olur. Sizlerle daha fazla ilginç bilgi paylaşmak için sabırsızlanıyoruz!Daha ayrıntılı bir araştırma için Huzur Kapısı sitemizde arama yapabilirsiniz. Yeni içeriklerimiz için sitemizi sık sık ziyaret edebilir bildirimleri açabilirsiniz. Sonuçta Tövbe Duası konusunda diğer ziyaretçilerimizin yorumları için sayfanın en altına gidebilirsiniz. Makalemizle ilgili destek ve eleştirileriniz için değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

 Sponsor Reklam

Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

1 yorum
  1. Büşra SUBAŞI Yorumunda diyor ki;

    Cıncık gibi abimiz ne güzel de belli ediyor “cıncık gibi” kelimesiyle Adanalı olduğunu. Adanadan kocaman selamlar.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com