Ana Sayfa Dualar

Evden Çıkarken Yapılan Dua

Evden çıkarken yapılan duanın oldukça fazla faydası vardır. Allah (c.c.)’a tevekkül etmek, insanın dışarıdayken içinin rahat olması ve evi ile ilgili vesveselerin uzaklaşması bunlardan birkaçıdır. Evden çıkarken yapılan dua ile ilgili Resulullah (S.a.v.) şöyle buyurur: “Sizden herkes, ihtiyaçlarının tamamını Rabbinden istesin, hatta ayakkabı bağına varıncaya kadar istesin.”

Bu hadis-i şeriften yola çıkarak, kul ancak ve ancak isteklerini Allah (c.c.)’a bildirmelidir. O’nun adını anmak ve duada bulunmak, insanı ruhen dinginleştirirken bir yandan da tüm musibetlerden korumaktadır. Evinden ayrılan birisi dua okuyarak çıktığında, evini Allah (c.c.)’a emanet etmiş olmaktadır. Allah (c.c.) emaneti gözetir ve korur. Bu sayede kul hem dua ederek Allah’ı anmış ve ruhunu dinlendirmiş olur, hem de tevekkülde bulunur. Hz. Peygamber (S.a.v.) evinden çıkarken bazı dualarda bulunmaktaydı.

Evden Çıkarken Yapılan Duanın Okunuşu

Evden çıkarken yapılan duanın okunuşu şu şekilde olmaktadır:

“Bismillahi tevekkeltü alallahi ve la havle ve la kuvvete illa billah.”

Veya

”Bismillahi tevekkeltü alallahi Allahümme inni euzübike en edille ev udalle ev ezille ev üzelle ev azlime ev uzleme ev echele ev yüchele aleyye.”

Evden Çıkarken Yapılan Duanın Arapça Yazılışı

Evden çıkarken yapılan duanın Arapça yazılışı karşılığı ise şu şekildedir:

(بِسْمِ اللهِ، تَوَكَّلْتُ عَلىَ اللهِ، وَلاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ إِلَّا بِاللهِ)

(اَللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ أَنْ أَضِلَّ، أَوْ أُضَلَّ، أَوْ أَزِلَّ، أَوْ أُزَلَّ، أَوْ أَظْلِمَ، أَوْ أُظْلَمَ، أَوْ أَجْهَلَ، أَوْ يُجْهَلَ عَلَيَّ)

Evden Çıkarken Yapılan Duanın Türkçe Anlamı

Evden çıkarken yapılan duanın Türkçe anlamı da şudur:

“Allah’ın adıyla (çıkarım). Allah’a tevekkül ettim. Güç ve kuvvet, ancak Allah’ındır.”

Veya

“Allahım! (Hidâyetten) sapmaktan veya (başkası tarafından) saptırılmaktan,hata etmekten veya (başkası tarafından) hataya düşürülmek-ten, zulmetmekten veya (başkası tarafından) zulme uğramaktan, câhiller gibi hareket etmekten veya (başkasının bana) câhillere davrandığı gibi davranma-sından sana sığınırım.”

Evden Çıkarken Yapılan Dua Dinle

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz