Ana Sayfa Dualar

Hayırlı Bir Ölüm İçin Okunacak Dua

Dinimiz olan İslam inancına göre, ecel kader ile bağlı olup, dua ve temenni ile bağlantılı değildir. Bir kimsenin eceli gelir ise istese de istemese de ömrü, ne uzar ne de kısalır. Bu durumda ölümü temenni etmek ya da etmemek, ahlaki bir yöne sahip bir müminlik edebilir. Ölümü temenni etmede görülen ilk mühim ahlaki sakınca, kadere karşı bir itiraz söz konusu olabileceğidir. İkinci mühim ahlaki sakınca ise, amacı çeşitli durumlar ile imtihan olan hayat vazifesinden kaçmak olabilir ki bu durum isse meskenettir ve kişiyi ruhen yıkmaktır. İslamiyetin, dünyevi ve maddi musibetler nedeniyle ölümü temenni etmeyi uygun görmesi de mümkün değildir.

Hayırlı Bir Ölüm İçin Okunacak Dua Nedir?

Öleceğimiz vakit, hayırlı bir son ile hayatımız kapansın, öbür dünyada Salihler ile birlikte olalım temennisinde bulunuluyordur ve dualarda ölüme yer verilmesi, ölmeyi istemek değil de ölüm olayını zihinde canlı tutmak ve unutmamak içindir.

Hayırlı Bir Ölüm İçin Okunacak Duanın Okunuşu

Hayırlı bir ölüm için okunacak duanın okunuşu, “Teveffenî muslimen ve elhıknî bis sâlihîn(sâlihîne).”

Hayırlı Bir Ölüm İçin Okunacak Duanın Arapça Yazılışı

Hayırlı bir ölüm için okunacak duanın Arapça yazılışı, “وَفَّنِي مُسْلِمًا وَأَلْحِقْنِي بِالصَّالِحِينَ” şeklindedir.

Hayırlı Bir Ölüm İçin Okunacak Duanın Fazileti

Hayırlı bir ölüm için okunacak duanın fazileti ise, “(Ey Rabbim!) Beni müslüman olarak vefât ettir ve beni sâlihler arasına kat!” şeklindedir.

Hayırlı Bir Ölüm İçin Okunacak Dua Dinle

Hayırlı bir ölüm için okunacak dua dinlemek için https://www.youtube.com/watch?v=pLzGMsqK4Bw adresini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz