Yolculuktan Dönüşte Okunacak Dua Hakkında Bilgi

Yolculuktan dönüşte okunacak dua gerçekleştirdiğiniz yolculuğun kazasız belasız Allah’ın izniyle gerçekleşmesi sonucunda yaradana edilecek teşekkürdür aslında. Bu yüzden sünnet olan ve efendimizin de gerek dini diğer yerlere tebliğ etmek gerekse ticaret maksadıyla yapmış olduğu tüm yolculuklarının sonrasında beldesine döndüğü zaman bu duayı okumuştur.

Yolculuktan Dönüşte Okunacak Duanın Okunuşu

Yolculuktan dönüşte okunacak dua okunuşu şu şekilde:

Allahümme inni eûzü bike min vasais seferi ve Kabet’il münkalebi ve’lhavri ba’del kevri ve daveti’l mazlum.

Yolculuktan Dönüşte Okunacak Duanın Türkçe Anlamı

Yolculuktan dönüşte okunacak dua türkçe anlamı açısından şunu söylememiz gerekiyor:

Allah’ım! Yolculuğun meşakkatinden, dönüş sonrası kötü durumlarla karşı karşıya gelmekten, gördüğümden geri kalmaktan ve mazlumun ahını almaktan sana sığınırım.

Yolculuktan Dönüşte Okunacak Duanın Fazileti

Yolculuktan dönüşte okunacak dua fazileti kişinin seyahatini hiçbir tehlike ve musibetle karşı karşıya kalmadan kazasız belasız atlatması sonrası Allah’a teşekkür etmesi anlamına gelir. Çünkü Müslüman bir kimsenin yaradanına teşekkürü kuşkusuz dua ile olacaktır. İşte bu yönden düşünülecek olunursa yolculuklardan her dönüşte yapılacak şeylerin gerçekten de dikkat çeken hususlar arasında gelmeyi sürdürdüğünü kesin olarak dile getirmemiz gerekir. Bu da her anlamda önem teşkil eden bir diğer konular arasında geliyor. Bu da her açıdan yolculuk dönüşünde hepimizin peygamberimiz efendimizin kesinlikle ihmal etmedikleri bu duayı bizlerin de ihmal etmeksizin yerine getirmesi anlamına gelmektedir ki gerçekten de son derece önemli bir yaklaşımdır.

Yolculuktan Dönüşte Okunacak Dua Dinle

Yolculuktan dönüşte okunacak dua dinle https://www.youtube.com/watch?v=EKv6ID5XZcE ile siz de yolculuk dönüşü hemen ellerinizi semaya kaldırarak bu duayı edebilirsiniz.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

3 Yorumlar
  1. Fatih KOÇ Yorumunda diyor ki;

    “Dört gözle bekleyecek birşeyleri olan insanlar, çalar saate ihtihaç duymazlar.”

  2. Ahmet HEKİMOĞLU Yorumunda diyor ki;

    Rabbim hakkımızda herşeyin en hayırlısınız ver şüphesizki bizim hayır bildiğimizde şer şer bildiğimizde hayır olabilir bu yüzden vekilimiz sen ol şüphesizki en güzel vekil sensin… ,

  3. Enes EMER Yorumunda diyor ki;

    Allâhumme inniy euzübike minel keseli vel heremi vel me’semi vel mağremi ve min fitnetil kabri ve azabil kabri ve min fitnetin nari ve azabin nari ve min şerri fitnetil gınâ ve euzü bike min fitnetil fakri ve euzü bike min fitnetil mesihid deccâli. Allâhummeğsil anniy hatayaye bimâisselci vel beredi ve nekkı kalbiy minel hataya kemâ nekkaytes sevbel ebyaza mineddeyni ve bâıd beyni ve beyne hatayâye kemâ bâatte beynel maşrıkı vel mağrıb…. ,

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com