Küfür Etmek Günah mı?

Küfür etmek günah mıdır sorusuna cevap olarak derin cevaplarımızı veriyoruz. Küfretmek Arapça kökenli bir kelimedir. Küfretmek denildiği zaman akla hemen namus, şeref ve onura dokunan argo sözcükler gelse de Allah’a inanmamak, O’na şirk koşmak da aslında bir küfürdür. Zaten kâfir küfreden anlamına gelmektedir.

Fakat burada kastedilen günlük hayatta kullanılan şekliyle argo küfretmektir. Bu bakımdan  üzerinde durmamız gerekiyor.

Peygamberimizin Küfretmekle İlgili Hadisleri

Küfretmek dinimizce günah mı konusuna Müslümanların rehberi konumundaki son peygamber Hz. Muhammed(sav) konuyla ilgili olarak ashabına şu hadis-i şerifi buyurmuşlardı:

“Efendimiz ashabıyla yürüyordu. İki adamın birbirine karşılıklı olarak lanet ettiklerine ve küfrettiklerine şahit oldu. Ashab-ı güzine dönerek şunları buyurdu: Sövülen sözün günahı ilk söze başlayan üzerinedir” buyurarak konuya açıklık getirmiştir.

Peygamberimiz ashabıyla mecliste bulunuyordu. Ashabına nasihatte bulunurken şöyle bir soru yöneltti sahabeye: “Müflis kimdir?”. Sahabe efendimizden birisi nakit parası olmayan ve iflas edendir dedi. Bunun üzerine peygamberimiz :”Hayır, müflis (iflas eden) odur ki namazını, orucunu yerine getirir ancak başkasına söven kimsedir” buyurdu.

Küfretmek Cehenneme Sürükler Mi?

Küfretmek dinimizde günah mı sorularından birisi olarak küfretmek sıklıkla Müslümanların merak ettikleri sorulardan biridir. İslam tarihinde öyle hadiseler vardır ki ömrünü günahlara boyanmış geçiren nice kimseler köpeğe kuyudan su çektikleri için cennetle müjdelenmiş kimileri de beş vakit namazını kılan, orucunu ve nafile ibadetlerini yerine getirip de cehenneme gidenlerle doludur. Nitekim küfretmek de bunlardan biridir.

Küfretmek Şirk Midir?

Küfretmek haram mı konusuna yer verdikten sonra Allah’a ortak koşmak anlamına gelen şirk üzerinde de durmamız gerekiyor. Küfretmek evet Allah-u Teala’ya alenen şirk koşmak, ortak koşmaktır. Çünkü Allah’a inanmayan bir kimse zaten küfreden anlamına gelen kâfir olarak canını teslim edecektir.

 

Küfre girmek veya Küfre düşmek ne demek?

Küfre girmek veya küfre düşmek; Dinimizin getirdiği kurallara uymuyorsak, hafife alıyorsak ve dalga geçiyorsak ve en önemlisi Allah’a inanmıyorsak küfre düşüyoruzdur. Allah korusun…

Içimden küfür etmek günah mıdır?

Müslüman bir kişi içinden bir başkası için küfür etmek suretiyle kötü söz söylemesi günaha kapı açtığı için sakınılması gereken bir davranıştır. Bana yapılan kötü bir harekette hemen ilk anda sabır etmezsem içimden dahi olsa küfür etmem benim sabırsız biri olduğuma işaret ediyor.

Argo kelime (Salak , Manyak v.b. demek) kullanmak günah mı?

Küfür etmek ile Salak , Manyak gibi argo kelimeler kullanmakta küfüre yaklaşma ihtimali olan diğer kelimelere benzerdir. Hafif argo kelime de olsa kullanmamak daha kabul gören bir davranıştır.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com