Yatsı Namazı Nasıl Kılınır?

Yatsı namazı dört rekât sünnet dört rekât farz ve iki rekât son sünnet olmak üzere toplamda on rekâttır. Yatsı namazından sonra üç rekâtta selati vitir namazı kılınır.

Yatsı Namazının Dört Rekat Sünneti Nasıl Kılınır

Birinci rekâtta niyet ettim Allah rızası için yatsı namazının dört rekât sünnetini kılmaya diyerek niyet edilir. Allahu ekber diyerek iftitah tekbiri alındıktan sonra namaza başlanır. Sübhaneke okunur ardından euzü besmele çekilir. Fatiha suresi okunur ardından kurandan bir sure okunarak rükuya gidilir. Secdeye gidilir ardından doğrulup tekrar secdeye gidilir. İkinci rekâtta ayağa kalkarak kıyama durulur ardından besmele çekilip Fatiha suresi, ardından kurandan bir sure okunur. Rükuya gidilir, secdeye gidilip doğrulduktan sonra tekrar secdeye gidilir. Oturarak ettehiyyatu, Allâhumme salli, Allâhumme Bârik duaları okunur. Üçüncü rekâtta sübhaneke okunup euzu besmele çekilir ve Fatiha okunur. Kurandan bir sure okunduktan sonra tekrar rükuya  gidilir. Secdeye gidilip doğrulup sonrasında tekrar secdeye gidilir. Dördüncü rekâtta ayağa kalkarak kıyama durulduktan sonra besmele çekilir ve Fatiha suresi okunur. Kurandan bir sure okunduktan sonra rükuya gidilir ardından secdeye gidilir doğrulup tekrar secdeye gidilir. Oturarak Ettahiyyatu ve Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ duaları okunduktan sonra Es selâmu aleyküm ve rahmet’ullah” diye sağa ve sola selam vererek namaz tamamlanır.

Yatsı Namazının Dört Rekat Farzı Nasıl Kılınır

Birinci rekâtta “Niyet ettim Allah rızası için Yatsı namazının dört rekât farzını kılmaya” diyerek niyet edilir. Allahu ekber diyerek iftitah tekbiri alındıktan sonra namaza başlanır. Sübhaneke okunur ardından euzü besmele çekilir, fatiha suresi ve kurandan bir sure okunur. Rükuya gidilir, secdeye gidilir doğrulup tekrar secdeye gidilir. İkinci rekâtta ayağa kalkarak kıyama durulup besmele çekilir. Fatiha suresi ve kurandan bir sure okunduktan sonra tekrar rükuya gidilir. Secdeye gidilir doğrulup tekrar secdeye gidildikten sonra oturarak ettehiyyatu okunur. Üçüncü rekâtta ayağa kalkarak kıyama durulur ardından besmele çekilip Fatiha suresi okunduktan sonra rükuya gidilir. Secdeye gidilir doğrulup tekrar secdeye gidilir. Dördüncü rekâtta ayağa kalkarak kıyama durulur ve besmele çekilir. Fatiha suresi okunduktan sonra rükuya gidilir. secdeye gidilir doğrulup tekrar secdeye gidilir. Oturarak Ettahiyyatu ve Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ duaları okunduktan sonra  “Es selâmu aleyküm ve rahmet’ullah” diye sağa ve sola selam vererek namaz tamamlanır.

Yatsı Namazının İki Rekât Son Sünneti Nasıl Kılınır

“Niyet ettim Allah rızası için Yatsı namazının iki rekat son sünnetini kılmaya” diye niyet edilir. “Allahu Ekber” diyerek İftitah Tekbiri alınır ve namaza başlanır. Sübhaneke okunur ardından euzü- besmele çekilir. Fatiha suresi okunduktan sonra kurandan bir sure okunup rükuya gidilir. Secdeye gidilir doğrulup tekrar secdeye gidilir. ikinci rekatta ayağa kalkarak kıyama durulur. Besmele çekilip Fatiha suresi okunur. Kurandan bir sure okunduktan sonra rükuya gidilir. secdeye gidilip doğrulup tekrar secdeye gidilir ve ardından oturarak Ettahiyyatu ve Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ dualarını okunur. “Es selâmu aleyküm ve rahmet’ullah” diye sağa ve sola selam vererek namaz tamamlanır.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

1 yorum
  1. Fatma ALTUN Yorumunda diyor ki;

    Konu başlığı görünüşte cok basit gibi gelebilir.üstad bu konuda bir saat konuşmuş.ama hiç boş ve gereksiz bir yeri yok.Dinledikce doyacak ruhunuz.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com