Yağmur Duası Hakkında Bilgi

Yağmur duası; Uzun zaman yağmur yağmayıp kuraklık zamanlarında bir belde ahalisinin topluca dua etmelerine denir. Fıkıh dilinde istiska denilmektedir. İstiska yağmur talebinde bulunmak demektir. Yağmur duası sünnettir. Yağmur duası şartları arasında;  yağmur duasına gitmeden günahlardan tövbe edilmeli sadaka verilmelidir. Yağmur dünyası peş peşe üç gün ve yerleşim alanının dışında yapılmalıdır. Yağmur duası Nasıl yapılır? Dua ayakta yapılır. Dua edilirken kıbleye dönülür. Dua edilirken Allah’tan af istenir, yağmur istenir. Duanın üç gün peşipeşine yapılması müstehabdır. Yağmur yağarken dua nişanesi olarak Allah’a şükredilir ve “Allahûmme sayyiben nafıan” (bunu hakkımızda yararlı bir yağmur kıl) denilir.

Yağmur Duasının Okunuşu

Yağmur dünyası okunuşu şu şekildedir;

Allahümmeskına ğaysen muğîsen, murî’an, nafien ğayre zârrin, âcilen ğayre âcilin. Allahümmeski ibadeke ve behaimeke venşür rahmeteke ve ahye beledekel meyyite. Allahümmeskina! Allahümmeskina!

Yağmur Duasının Türkçe Anlamı

Yağmur duası Türkçe şu anlama gelmektedir;

Allah’ım! Bize çok bol ve geniş çapta bir yağmur yağdır ki bitkiyi yeşertsin ve bizim için faydalı olsun, bize zarar vermesin, çabuk yağsın, geç yağmasın. Ey Allah’ım! Kullarına ve hayvanlarına su gönder ve rahmetini genişlet ve ölü olan şehirleri diriltiver. Ey Allah’ım! Bize su gönder. Ey Allah’ım! Bize su gönder.

Yağmur Duası Hakkında Ayetler ve Hadisler

Yağmur duası hakkında ayetler ve hadisler şöyledir;

Peygamberimizin yağmur duası şöyledir;

“Allahümmel Eskına ğaysen muğisen henien merien ğadekan mücellilen seyhan âmmen tabekan. Allahümme! Eskıne’l ğayse ve la tec’alna mine’l kanitin. Allahümme! Inne bil biladi vel ibadi vel hakkı minel levai vaddanki mâlâ neşku illa ileyk. Allahümme! Enbit lena ezzer’a ve edirre lenaddar’a ve eskına min berekatis-sema ve enbit lena min berekatil arz. Allahümme! Inna nestağfirüke inneke künte ğaffaren fe erseles-semae aleyna midraran.”

Anlamı ise;

“Ya Rab! Bize bol yararlı, her tarafa akıp giden, her tarafı sulayan umumi bir yağmur ihsan et.

Ya Rab! Bizi yağmurla suvar. Bizi, ümitlerini kesmiş kimselerden eyleme. Kullarda, beldelerde ve yaradılmış şeylerde öyle darlık vardır ki senden başkasına arzedemeyiz.

Ya Rab! Bizim için ekinleri bitir, bizim için memeleri sütle doldur, bizi göğün bereketinden suvar, bize yeryüzünün bereketinden yetiştir.

“Ey Rabbimiz! Biz senden mağfiret isteriz. Şüphesiz sen çok mağfiret edicisin. Bize gökten bol bol yağmurlar yağdır.”şeklindedir.

Yağmur duası ayetlerinden bazıları ise;

“Allahım! Bize hemen, geciktirmeden, faydalı, zararsız, bereketli, hazmı kolay ve imdadımıza yetişen bir yağmur ver.”( Ebu Dâvud (1/303) Elbâni, sahihtir der; bkz. Sahih-i Ebî Dâvud (1/216).)

“Allahım! Bize yağmur ver.Allahım! Bize yağmur ver.Allahım! Bize yağmur ver.” (Buhâri, (1/224); Müslim, (2/613).)

“Allahım! Kullarına ve bütün hayvanlarına su ver. Rahmetini yay ve (bu) cansız beldene hayat ver.” (Ebu Dâvud (1/305). Elbâni, hadisin hasen olduğunu söyler; bkz. Sahih-i Ebî Dâvud (1/218). Şeklindedir.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

4 Yorumlar
 1. Can METİN Yorumunda diyor ki;

  Çok güzel çok faydalı bir dersti. Allah razı olsun.

 2. Ercan BÜYÜKKAYA Yorumunda diyor ki;

  Aynen oyle. Nasil Allah rizasi icin kurbanin da iyisini aliyorsak, sevabin da buyugu icin en guzel sekilde yardim etmeliyiz.

 3. Duygu Aybüke Yorumunda diyor ki;

  Benim en büyük zenginligim arkamdam duasını esirgemeyen Annem olması Allah’ım annelerimizin kıymetini bilen evlatlar etsin inşallah 😊

 4. Beliz AŞAĞIDERE Yorumunda diyor ki;

  Her sabah waffle mı ? Benim babam olsa bı tane tokat yapıştırır kaldırır ndndjdj

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com