Tuvalete Girmeden Önce Yapılan Dua

Tuvalete girmeden önce habis varlıklardan gelecek kötülüklerden korunmak için Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v.) dua okumuş ve Allah’a sığınmıştır. Tuvalete girmeden önce yapılan dua şu şekildedir;

Bismilliah. Allahümme inni euzü bile mine’l-hubsi ve’l-habais

Tuvalete girmeden önce okunan duanın anlamı ise;

Bismillah. Allah’ım, hususi ve umumi bütün kötülükleri bünyesinde toplayan habislerden sana sığınırım.

Tuvaletten çıkarken okunacak dua

Tuvalete girerken olduğu gibi tuvaletten çıkarken de dua okunmaktadır. Bu dua Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v.) tarafından okunmaktaydı.

Elhamdü lillahillezi ezhebe anni’l-eza ve afani

Tuvaletten çıkarken okunan duanın anlamı ise;

Bana rahatsızlık veren şeyleri giderip, sıhhat ve afiyet hibe eden Allah’a ham olsun şeklindedir.

Ayrıca Efendimiz tuvaletten çıkar iken bazı zamanlarda “Gufraneke ya Rab” demekteydi. Bu rahatlama sonrasında teşekkür etmekti.

Tuvalete neden sol ayakla girilmelidir?

Tuvalete girerken dua okumak, kötü varlıklardan gelecek olumsuzluklardan korunmak içindir. Aynı zamanda tuvalete sol ayakla girilmesi gerekmektedir. Tuvalet kelimesi hadislerde hela olarak geçmektedir. Helanın anlamı ise, dışarı çıkmaktır. Tuvalete sol ayakla girip, sağ ayakla çıkılmalıdır. Bunun nedeni Efendimizin (s.a.v.) “onurlu işlerde sağını, bayağı işlerde solunu kullanması” uygulamasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle tuvalete sol ayakla girip, sağ ayakla çıkmak sünnet sayılmaktadır. Tuvalete sol ayakla girerek sağ ayakla çıkmanın sünnet olması gösteriyor ki yapılmaması günah olmasa da yapılsa daha iyi olmaktadır.

Ezan okunurken tuvalete girilir mi?

Tuvalete girerken okunacak duayı belirttik. Peki ezan okunurken tuvalete girilir mi? Tuvalete ihtiyaçtan ya da abdest almak için girilmektedir. Her ikisi için de ezan okunurken tuvalete girmekte herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Fakat, ezan okunduğu sırada müsait olan ve imkanı olanlar ezanı dinlemekte ve icabet etmektedir.

Umuyoruzki Tuvalete Girmeden Önce Yapılan Dua konusunda aradığınız doyurucu bilgiyi makalemizde bulmuşsunuzdur. Daha ayrıntılı bir araştırma için sitemizde arama yapabilirsiniz. Yeni içeriklerimiz için sitemizi sık sık ziyaret edebilirsiniz.Sponsor Reklam

Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

1 yorum
  1. Aybüke Murat Yorumunda diyor ki;

    NE GUZEL ALLAHIM IMANLI BIR DOKTOR NESLI GELIYOR SONSUZ SUKURLER OLSUN SANA