Ana Sayfa Dualar

Taziye Duası Hakkında Bilgi

Taziye duası ölmüş bir kişinin ardından okunan duadır. Bu duayla Hakk’a kavuşmuş kişinin ardından kabir hayatının cennet bahçelerinden bir bahçe olması ve yeryüzündeki yaşamı boyunca işledikleri tüm günahlara karşı mağfiret istenmesi temenni edilmektedir. İşte bu özellikten hareket edildiği zaman gerçekten de taziye duasının her yönden önem teşkil eden konulardan birisi olmayı sürdürdüğünü kesinlikle dile getirmemiz gerekmektedir.

Taziye Duasının Okunuşu

Taziye duası okunuşu ise şu şekildedir:

E’zemellahu ecrekum ve ehsene âzaekum ve ğefere limeyyitikum olarak Arapça okunur.

Taziye Duasının Arapça Yazılışı

Taziye duası arapça yazılışı ise şu şekilde gerçekleştirilir:

أَعْظَمَ اللهُ أَجْرَكُم، وَأَحْسَنَ عَزاَئَكُم وَغَفَرَ لِمَيِّتِكُم

Taziye Duasının Türkçe Anlamı

Taziye duası türkçe anlamı ise şöyledir:

“Allah ecrinizi arttırsın, taziyenizi en güzel şekilde kabul etsin ve mevtayı bağışlasın” denerek ardından Fatiha suresi okunarak böylece taziye duası tamamlanmış olur.

Taziye Duasının Fazileti

Taziye duası fazileti bakımından da şunu dile getirmemiz gerekir. Ölenlerin ardından Allah’ın onlara hem ahiret hayatında hem de kabir hayatında rahmet etmesi, onları kabir azabından koruması için içten dua edilmektedir. Bu dua ile taziyeye gelenler hep birlikte eşlik ederek ölünün arkasından bu şekilde Allah’ın rahmeti dilenir. Bununla beraber taziye duasının bir diğer anlamı da kişinin kabristanında geçecek ilk gecenin gerçekten de faziletli ve her yönüyle büyük bir anlamının yer alması olarak karşımıza çıkar. İşte bütün bu yönleri esas alındığı zaman taziye duasının gerçekten de pek çok özelliklerinin olduğunu hemen belirtmemiz gerekmektedir.

Taziye Duası Dinle

Taziye duası dinle https://www.youtube.com/watch?v=UDh3RyYatyM adresinden rahatlıkla dinlenebilir. Böylece siz de taziyeye gittiğiniz zaman başsağlığı geleneğini bilmiş olacak ve bu âdetin gereklerini yerine getirebileceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz