Taziye Duası Hakkında Bilgi

Taziye duası ölmüş bir kişinin ardından okunan duadır. Bu duayla Hakk’a kavuşmuş kişinin ardından kabir hayatının cennet bahçelerinden bir bahçe olması ve yeryüzündeki yaşamı boyunca işledikleri tüm günahlara karşı mağfiret istenmesi temenni edilmektedir. İşte bu özellikten hareket edildiği zaman gerçekten de taziye duasının her yönden önem teşkil eden konulardan birisi olmayı sürdürdüğünü kesinlikle dile getirmemiz gerekmektedir.

Taziye Duasının Okunuşu

Taziye duası okunuşu ise şu şekildedir:

E’zemellahu ecrekum ve ehsene âzaekum ve ğefere limeyyitikum olarak Arapça okunur.

Taziye Duasının Arapça Yazılışı

Taziye duası arapça yazılışı ise şu şekilde gerçekleştirilir:

أَعْظَمَ اللهُ أَجْرَكُم، وَأَحْسَنَ عَزاَئَكُم وَغَفَرَ لِمَيِّتِكُم

Taziye Duasının Türkçe Anlamı

Taziye duası türkçe anlamı ise şöyledir:

“Allah ecrinizi arttırsın, taziyenizi en güzel şekilde kabul etsin ve mevtayı bağışlasın” denerek ardından Fatiha suresi okunarak böylece taziye duası tamamlanmış olur.

Taziye Duasının Fazileti

Taziye duası fazileti bakımından da şunu dile getirmemiz gerekir. Ölenlerin ardından Allah’ın onlara hem ahiret hayatında hem de kabir hayatında rahmet etmesi, onları kabir azabından koruması için içten dua edilmektedir. Bu dua ile taziyeye gelenler hep birlikte eşlik ederek ölünün arkasından bu şekilde Allah’ın rahmeti dilenir. Bununla beraber taziye duasının bir diğer anlamı da kişinin kabristanında geçecek ilk gecenin gerçekten de faziletli ve her yönüyle büyük bir anlamının yer alması olarak karşımıza çıkar. İşte bütün bu yönleri esas alındığı zaman taziye duasının gerçekten de pek çok özelliklerinin olduğunu hemen belirtmemiz gerekmektedir.

Taziye Duası Dinle

Taziye duası dinle https://www.youtube.com/watch?v=UDh3RyYatyM adresinden rahatlıkla dinlenebilir. Böylece siz de taziyeye gittiğiniz zaman başsağlığı geleneğini bilmiş olacak ve bu âdetin gereklerini yerine getirebileceksiniz.

Sonuç: Taziye Duası Hakkında Bilgi

Taziye Duası Hakkında Bilgi hakkında çok şey öğrendiğiniz ve belki de önceden bilmediğiniz birçok bilgiyi keşfettiğiniz umuyoruz. Yeni bilgiler edinmek, islam dinini öğrenirken iyileşme sürecinde önemli bir adımdır ve bilgi, güce dönüşebilir. Bu nedenle, bu makaleyle ilgili düşüncelerinizi ve yorumlarınızı paylaşarak bizimle etkileşime geçmekten çekinmeyin. Her türlü geri bildiriminiz bizim için değerlidir ve gelecekteki çalışmalarımızı iyileştirmemize yardımcı olur. Sizlerle daha fazla ilginç bilgi paylaşmak için sabırsızlanıyoruz!Daha ayrıntılı bir araştırma için Huzur Kapısı sitemizde arama yapabilirsiniz. Yeni içeriklerimiz için sitemizi sık sık ziyaret edebilir bildirimleri açabilirsiniz. Sonuçta Taziye Duası Hakkında Bilgi konusunda diğer ziyaretçilerimizin yorumları için sayfanın en altına gidebilirsiniz. Makalemizle ilgili destek ve eleştirileriniz için değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

 Sponsor Reklam

Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

3 Yorumlar
  1. Durmuş YILMAZ Yorumunda diyor ki;

    Harika müthiş böyle Anne herkese lazım 👏👏👏😄😄😄☝️☝️

  2. Ali BOZDAĞ Yorumunda diyor ki;

    ALLAHım benim bütün dualarımı kabul et ALLAH razı olsun ,

  3. Ahmet Şamil Yorumunda diyor ki;

    yarabbim senin ŞAFİ isminle yalvarıyorum.bütün şifa istayen darda kalan mümin kullarına imdat eyle.Rabbim sen herşeyi bilensin.herşeyin sahibi sensin.dualarımızı kabul et ALLAH’ım. ,

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com