Tayt Giymek Günah Mı?

Tayt giymek günah mı son günlerde merak edilen bir sorudur. Hz. Muhammed döneminde sirval giymiş bir kadın eşekten düşmüştür. Ama vücudu açılmamıştır. Bunun üzerine peygamber kadına dua etmiştir. Sirval çok bol pantolondur. Günümüzdeki şalvardır. Giyinmede dinen uygun olan vücudun kıvrımlarını belli etmeyecek şekilde giyinmektir. Tayt giyen bir kişi eğer üzerine kısa gömlek yahut bluz giyerse tayt o kişinin vücut şeklini görenlere belli ettiğinden günahtır.

Tayt Giymenin Günahı

Tayt giymenin günahı bir kadının bir erkeği andırmasından dolayı lanettir. Ebû Davûd:” Resulullah kadınlara benzemeye çalışan erkeklere ve erkeklere benzemeye çalışan kadınlara lanet etti.” demiştir. Eğer uzun eteğin altına kışın üşütmemek için tayt giyilirse kadının vücudu belli olmayacağından günah olmaz.

Evde Tayt Giymek Caiz Mi?

Evde tayt giymek caiz mi konusunda kadının kadına haram olduğu bölgeye dikkat edilir. Bir kadının göbeği ile diz kapağı arası diğer kadınlara haramdır. Tayt giyildiğinde haram olan bölgenin kıvrımları belli olduğundan caiz değildir.

Tayt Satmak Caiz Mi?

Tayt satmak caiz mi diye düşünen satıcılara yönelik olarak dinen caiz olduğu söylenir. Çünkü satıcı, alıcının maksadını bilemez. Taytı alan kişi uzun eteğinin ya da uzun elbisesinin altına mı giyer yoksa sedece tayt giyip sokağa mı çıkar satıcı tarafından bilinemez. Tıpkı bıçak satıcısı gibi. Bıçakla cinayet mi işlenir, yemek mi yapılır satıcı bilemez.

Pantolon Giymek Günah Mı?

Pantolon giymek günah mı konusunda din adamlarına göre vücudu belli etmeyen sirval gibi pantolonlar günah değildir. Kadını erkek gibi göstermeyen pantolonlar günah değildir. Ama oldukça dar ve vücut kıvrımlarını gösterenler günahtır. İslama göre dikkat çekmeyen kıyafetler uygundur ve tercih edilmelidir.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

2 Yorumlar
  1. Beyza Yorumunda diyor ki;

    Paylaştığınız doğru bilgiler adına teşekkürler ek olarak resimler konusunda daha hassas olunması icap ediyor

    1. admin Yorumunda diyor ki;

      Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz, gerekeni yapacağız.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com