Pantolon Giymek Günah Mı?

Pantolon giymek günah mı kadınların pantolon giymesine İslam dininin bakış açısı nasıldır bu konuya açıklık getirmemiz gerekir. Bugün kadınların kot pantolon giymesi sürekli eleştiri oklarına maruz kalan konulardan biridir. Peki peygamberimiz ve İslam ahlâkı bu konuya nasıl açıklık getiriyor?

Peygamber efendimiz (sav) buyuruyor ki :”Erkeklerden kadın giysisi, kadınlardan da erkek giysisi giyenlere lanet olsun” diyerek bu konudan kesinlikle taviz verilmediği Buharî ve Ebu Davud’dan rivayet olunan hadis-i şeriflerdir.

Kadınların Pantolon Giymesi Günah Mı?

Kadınların pantolon giymesi günah mı konusuna yönelik bu hadisten çıkarılacak çok ders vardır. Fakat peygamberimiz apaçık belli olan kadın ve erkek giysileri üzerinden bu lanetlemeyi yapmıştır. Oysa günümüzde unisex kıyafetler üretilmekte hem erkeklerin hem de kadınların rahatça giyebilecekleri giyim tarzı geliştirilmektedir. İşte bu durumdan hareket edilerek kadınların İslam dininin belirlediği ölçülerde vücut hattını öne çıkarmayacak, erkeği tahrik etmeyecek bol pantolonlar giymesinin herhangi bir mahzuru yoktur.

Kot Pantolon Giymek Günah Mı?

Kot pantolon giymek günah mı konusuna gelecek olursak kot pantolonun günümüzde unisex kıyafetten birisi olarak hem erkeklerin hem de kadınların giydikleri tekstil ürünleri arasında geldiğini kesinlikle dile getirmemiz gerekmektedir. Ancak dar kot pantolonlar kadınların kalçalarını belirgin kıldığından ve erkekleri de tahrik ettiğinden peygamberimizin lanetlediği kıyafetlerden biridir.

Kot Pantolon Giymek Caiz Midir

Kot pantolon giymek caiz midir konusuna yönelik olarak kot pantolonların dar kesim giyilenlerinin kesinlikle caiz olmadığını dile getirmeliyiz. Öte yandan konuyla ilgili olarak peygamberimiz zamanında yaşanmış bir olay da konuya açıklık getirmesi bakımından son derece önemlidir. Peygamberimiz bir kabristan ziyaretindeyken eşeğe binmiş kadının yağışlı havanın da etkisiyle eşekten düştüğüne şahit olunmuştur. Efendimiz kadının sirval (şalvara benzer Arap giysisi) giydiğini söyleyerek sirval giyen kadınlara dua ettiği buyurulmuştur.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com