Sübhaneke Duası

Sübhaneke Duası Hakkında Bilgi

Sübhaneke Duası tüm Müslüman aleminin ilk defa ezberlediği dualardan bir tanesidir. Namaza başlarken tekbirden sonra okuduğumuz ilk dua olması yüzünden de önemi büyüktür. Bildiğiniz gibi Fatiha duasını okumadan önce besmele çekilir ancak Sübhaneke duasını besmeleden önce okuruz. Peki neden böyle yaparız? Sübhaneke duasının önemi gerçekten büyük mü?

Sübhaneke Duası’nın özelliği Kuran-ı Kerim’de tam olarak geçmesidir. Bir bütün olarak geçmez ama duada zikredilen bütün sözcükler parça parça olsa da Kuran’ın içerisinde vardır. Bu yüzden kesinlikle bir ayet değildir. Bir rivayete göre dua içerisinde geçen cümleler Hz. Adem (Aleyhisselam)’e ait cümlelerdir ve kendisine Allah-u Teala bu cümleleri söylemiştir.

Hz. Adem cennette Allah’In yasakladığı meyveyi yemiştir. Allah da onu cezalandırmak için yeryüzüne göndermiştir. Hz. Adem bunun bir hata olduğu anlamıştır ve Allahtan yardım dilemek için ona yalvarmaya başladığında Allah onu yeryüzünde başıboş bırakmamıştır.

Sübhaneke Duasının Okunuşu

Sübhânekellâhümme ve bi hamdik ve tebârekesmük ve teâlâ ceddük (ve celle senâük ) ve lâ ilâhe ğayrük.

Sübhaneke Duası Arapça Yazılışı

Sübhaneke Duası Türkçe Anlamı

Râhman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla

Allah’ım! Sen eksik sıfatlardan pak ve uzaksın. Seni daima böyle tenzih eder ve överim. Senin adın mübarektir. Varlığın her şeyden üstündür. Senden başka ilah yoktur.

Sübhâneke, cenaze namazında parantez içindeki “Ve celle senâük” cümlesi ile beraber okunur

Sübhaneke Duası Dinle

Sonuç: Sübhaneke Duası

Sübhaneke Duası hakkında çok şey öğrendiğiniz ve belki de önceden bilmediğiniz birçok bilgiyi keşfettiğiniz umuyoruz. Yeni bilgiler edinmek, islam dinini öğrenirken iyileşme sürecinde önemli bir adımdır ve bilgi, güce dönüşebilir. Bu nedenle, bu makaleyle ilgili düşüncelerinizi ve yorumlarınızı paylaşarak bizimle etkileşime geçmekten çekinmeyin. Her türlü geri bildiriminiz bizim için değerlidir ve gelecekteki çalışmalarımızı iyileştirmemize yardımcı olur. Sizlerle daha fazla ilginç bilgi paylaşmak için sabırsızlanıyoruz!Daha ayrıntılı bir araştırma için Huzur Kapısı sitemizde arama yapabilirsiniz. Yeni içeriklerimiz için sitemizi sık sık ziyaret edebilir bildirimleri açabilirsiniz. Sonuçta Sübhaneke Duası konusunda diğer ziyaretçilerimizin yorumları için sayfanın en altına gidebilirsiniz. Makalemizle ilgili destek ve eleştirileriniz için değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

 Sponsor Reklam

2 Yorumlar
  1. Fatma DOĞAN Yorumunda diyor ki;

    Sohbetin başında konan çayın bir saat sonra aynı şekilde kalması Emin hocamızın bu işe ne kadar değer verdiğini gösteriyor.

  2. Ece ARSLAN Yorumunda diyor ki;

    YÜCELER YÜCESİ ALLAH’IM (C.C),bizi kendine kul olarak görüp,yarattığın için,sana milyonlarca şükürler olsun.YA RAB;bizlere ,sana hakkıyla kul olark ve son nefeste imanlı şekilde ölebilmeyi nasip eyle. ,

Yoruma kapalı.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com