Fil Suresi Okunuşu ve Anlamı

Fil Suresi Hakkında Bilgi

Kabeyi yıkmaya gelen ve fillerden oluşan Yemen ordusunun nasıl ortadan kaldırıldığını anlattığı için Fil Suresi adını almıştır. Fil Suresi 5 ayetten oluşmaktadır. Yemen valisi Habeşistanlı komutan olan Ebrehe, Kabe’yi yıkmak istemiştir. Bu sebeple fillerden oluşan büyük bir ordu ile Mekke’ye gelir. Ancak Kabe’yi yıkma konusunda başarılı olamaz ve tüm ordusuyla birlikte helak olurlar.

Bu olay peygamberimiz Hz. Muhammed’in doğduğu yıl olmuştur. Fil ordusu karşısında Mekkelilerin direnme ve savunma güçleri yoktur. Fakat yüce Allah bir anda bu olaya müdahale etmiştir. Binlerce kuşu Ebrehe ordusu üzerine salmıştır. Bu kuşlar, insan vücudunu yakacak kadar sıcaklıkta olan taşları ordunun tepesine atmaya başlamışlardır. Koskoca ordu bu kızgın taşlar yüzünden darmadağın olmuştur. Kontrolden çıkan filler askerleri ezerek öldürmüşlerdir.

Fil Suresinin Okunuşu

Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm. “Elemtera keyfe fe’ale Rabbuke bi-ashâbi’l-fîl. Elem yec’al keydehum fî tadlîl. Ve ersele ’aleyhim tayran ebâbîl. Termîhim bi-hıcâratin min siccîl. Fece’alehum ke’asfin me’kûl.

Fil Suresinin Arapça Yazılışı

fil
Fil Suresinin Türkçe Anlamı

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. “Rabbin fil sahiplerine neler etti, görmedin mi? Onların kötü planlarını boşa çıkarmadı mı? Onların üstüne ebabil kuşları gönderdi. O kuşlar, onların üzerlerine pişkin tuğladan yapılmış taşlar atıyordu. Böylece Allah onları yenilip çiğnenmiş ekine çevirdi.

Fil Suresi Dinle


2 Yorumlar
  1. Faruk Esma Yorumunda diyor ki;

    ‎Rasûlullah ﷺ şöyle buyurdu: Namazda sağa sola bakmaktan sakın.“ (Tirmizî, Cuma 59)

Yoruma kapalı.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com