Sakal Duası Hakkında Bilgi

​​​​​​​Sakal duası hakkında birçok açıklamalar ve farklı dualar vardır. Sakal, yetişkin erkeklerin çene ve yanak kısımlarında çıkan kıllara denir. Erkeğin sakal bırakması dinen gereklidir. Peygamber efendimiz (s.a.v.) sakallı olduğu için erkeklerin sakal bırakması sünnettir. Allah-ü Teala bir ayetinde şöyle buyurmuştur:” Peygamber size ne verdiyse onu alın, size neyi yasakladıysa ondan sakının. Allah’tan korkun. Çünkü Allah-ü Teâlâ’nın azabı çetindir.” (Haş-r suresi, 59/7) Sakal duası, peygamber efendimizin (s.a.v) zamanından günümüze gelen bir dua değildir. Sonradan sünneti yerine getiren kişiler tarafından edilen bir hayır duasıdır. Sakal duası, uzanan sakal tarandıktan sonra uç kısımları düzeltilip kesilerek okunur.

SAKAL DUASININ OKUNUŞU

Sakal duasının okunuşu şu şekildedir;

Bismillahirrahmanirrahîm.

“Elhamdülillahi Rabbil alemîn. Vessalatu vesselamu ala Seyyidına Muhammed’in ve ala alihi vesahbihi ecmain.”

“Sübhane rabbike rabbil izzeti-amma yesi-fün vesela-mün alel mürselin. Velhamdülillahi rabbil alemîn.”

El-Fatiha.

SAKAL DUASININ ARAPÇA YAZILIŞI

Sakal duasının Arapça yazılışı şu şekildedir;

بسماللهالرحمنالرحيم

“اَ لْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ لْعأَ لَمِينَ

و لصَّلأ ةُ و ا لسَّلأمُ علىَ رَ سؤُ لِنأَ مُحَمَّدِ وَ عَلَى األٍهِ وَ صَحْبِهِ اَجْمَعِىنَ”

“سُبْحأنَ رَبِّكَ رَبِّل عِزَّتِ عَمّأَ يَصِفُؤنَ وَ سَلأَمٌ عَلَلْ مُرْسَلِىنَ وَلْحَمْدُ لِللأهِ رَبِّلْ عَألَمِىنَ”

SAKAL DUASININ TÜRKÇE ANLAMI

Sakal duasının Türkçe anlamı şu şekildedir;

“Ya Rabbim! Cümlemize inayet ve lütfu hidayet nasip eyle. Peygamber Efendimizin(s.a.v.)  sünnetine uymak üzere sakal bırakan şu kardeşimizin sakalını mübarek eyle. Daha birçok sünnetlerini yerine getirmesini nasip eyle.
Şebeke-i Rasülullaha ve Beyti şerife gidip yüzünü sürüp zemzemle yıkamasını nasip eyle. Dünyevi ve uhrevi birçok maksatlarının halinde kendisine kolaylıklar ihsan eyle.
Ya rabbim! Cümlemizi ve ümmet-i Muhammed’i İslam üzerine yaşayanlardan eyle.”

SAKAL DUASI DİNLE

Sonuç: Sakal Duası Hakkında Bilgi

Sakal Duası Hakkında Bilgi hakkında çok şey öğrendiğiniz ve belki de önceden bilmediğiniz birçok bilgiyi keşfettiğiniz umuyoruz. Yeni bilgiler edinmek, islam dinini öğrenirken iyileşme sürecinde önemli bir adımdır ve bilgi, güce dönüşebilir. Bu nedenle, bu makaleyle ilgili düşüncelerinizi ve yorumlarınızı paylaşarak bizimle etkileşime geçmekten çekinmeyin. Her türlü geri bildiriminiz bizim için değerlidir ve gelecekteki çalışmalarımızı iyileştirmemize yardımcı olur. Sizlerle daha fazla ilginç bilgi paylaşmak için sabırsızlanıyoruz!Daha ayrıntılı bir araştırma için Huzur Kapısı sitemizde arama yapabilirsiniz. Yeni içeriklerimiz için sitemizi sık sık ziyaret edebilir bildirimleri açabilirsiniz. Sonuçta Sakal Duası Hakkında Bilgi konusunda diğer ziyaretçilerimizin yorumları için sayfanın en altına gidebilirsiniz. Makalemizle ilgili destek ve eleştirileriniz için değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

 Sponsor Reklam

Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

2 Yorumlar
  1. Elif Büşra Yorumunda diyor ki;

    ALLAHIM AFFEDİCİSİN,AFFI SEVERSİN,BİZLERİ AFFET ,

  2. Duha KILIÇ Yorumunda diyor ki;

    yerlerin vegöklerin.sahibi yüceyaratan rabbim.sen.affeden vebagislayansin. ,

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com