Nişan Duası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

​​​​​​​Nişan duası nişan kesilirken okunan bir duadır. Nişan, iki kişinin evlenmek için attığı bir adımdır. Aile bireyleri ile birlikte gerçekleştirilen bu merasim evlilik yolu için önemli bir adımdır. Öncesinde kısa bir konuşma yapılır sonrasında nişan kesilir ve dua okunur. Nişan kesilirken okunan duanın hayrı büyüktür. Kuran-ı Kerimde geçen ayetler ile birlikte okunduğu için en tesirli dualardandır.

NİŞAN DUASININ TÜRKÇE OKUNUŞU

Nişan duasının Türkçe okunuşu şu şekildedir;

“Elhamdü lillahi rabbelala leminessela tüsselamü ala rasülin. Muhammed’i ve ala ilahi ve sahbihi ecmaıyn. Ehemmec-al hazihil hıtbeh meymüneten mübareketü vecal beynehüma ülfet. Vemühabbet ve karara vela tecal beynehüm fitneten vefira.”

NİŞAN DUASININ ARAPÇA YAZILIŞI

Nişan duasının Arapça yazılışı şu şekildedir;

اَلْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ لْعأَ لَمِىنَو لصَّلأ ةُ و ا لسَّلأمُ علىَ رَ سؤُ لِنأَ

مُحَمَّدِ وَ عَلَى األٍهِ وَ صَحْبِهِ اَجْمَعِينَ

اَللهمَّ جْعَلْ هإذِهِ لْخِطْبَة مَيْمؤُ نَةً مُبَا رَ كَةٌوَجْعَلْ بَيْنَهُمَإ اُلْفَةً وَ

مُحَبَّة وَ قَرَإ رَإ. ولإ تَجْعَلْ بَيْنَهُمإ فِتْنَةً وَ فِرإ

NİŞAN DUASININ TÜRKÇE ANLAMI

Nişan duasının Türkçe anlamı şu şekildedir;

“Ya Rabbi! Nişan yüzükleri takılan ve evliliğe ilk adımını atan bu iki genci her zaman mutlu eyle. Akıllarından saygıyı, kalplerinden sevgiyi eksik etme; Ya Rabbi. Evlilik yolunda karşılaşacakları her türlü sıkıntıyı kolaylıkla aşmalarını nasip eyle. Yuvalarını bolluk ve bereket ihsan eyle. Aileleri arasındaki birlik ve beraberliği, kardeşlik ve dostluğu, saygı ve sevgiyi kat kat arttır Ya Rabbi! Bu gençlerimizi ve cümlemizi iki cihanda aziz eyle. Âmin.

El Fatiha.”

NİŞAN DUASI DİNLE

nişan duası ile ilgili video aşağıdaki linkte verilmiştir.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

4 Yorumlar
 1. Burak Kağan Yorumunda diyor ki;

  çocuklar çalışınavuçlarınız nasır tutana kadar, paraya ihtiyacınız olmasa bile , nasırlı elleriniz olursa Allah sizi doğru yola iletir. elleriniz pamuk gibi olursa kalbiniz nasırlaşır. bunca konuşan var hiç birisi bunu diyemez. lükslerinde devam ederler tatlı tatlı konuşurlar.

 2. Ayşenur İLKYAZ Yorumunda diyor ki;

  Bunu duyduğumda çok hoşuma gitmişti 🤗🌼❤️

 3. Esma Büşra Yorumunda diyor ki;

  rabbim o kadar çok şey yazmak istiyorumki ama yazamıyorm.Sadece dualarınızı istiyorum ALLAH en kısa zmanda gönlümdekileri hayırlısıyla verir iinşaallah!!bir an bile vereceğine dair inancımı kaybetmek istemiyorum O’ndan başka kim varki kapısına gidebileceğim…

 4. Ayşe BÜYÜKOKUDAN Yorumunda diyor ki;

  yarabbi eyY yerlerin göklerin ve canlı cansız kainattaki bütün varlıkların tek sahibi. Duy sesimi. Rahmet ırmagından banada su ver.yaptığım ve yapacağım günahlarımı affet. Tek dostum tek sırdaşım sensin. altına girdiğim sıkıntıdan borçtan kurtulmak nasip eyle yardım et. yardım et yarabbim. sevdiğimi bana nasip et huzur sağlık mutluluk ver. sana sığınırım kalbimden geçenleri yanlı sen bilirsin..

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com