Rızık Duası – Rızık Kapılarını Hayırlara Açan Dua

Rızık duası olarak okunabilecek olan ve kuranı kerimde bulunan onlarca sure bulunmaktadır. Bu surelerin hangilerini olduğunu öğrenmek için internette bu konu ile ilgili açılmış olan web sayfalarını ziyaret etmekte fayda var. Bunlardan bir tanesinin Kevser süresi olduğunu söyleyebiliriz.

Rızık Duası Nedir Ne İçin Okunmalıdır

Rızık duası okuyarak elde edebileceğimiz geniş bir rızık imkânı olabilir. Rızık Allah’ın elindedir. Dilediğine sınırsız olarak arttırır dilediğinden ise kısar. Rızık duası okuyarak kısıtlanmış olan rızkı açmak ve çoğaltmak mümkündür. Ancak rızık duasını da kabul edecek olan yine Allah’tır. Bu nedenle rızık duası okunurken rızkın duadan değil Allah’tan beklenmesi ve talep edilmesi bir zorunluluktur. Duayı okurken kime okunduğunun bilinmesi, sırrın duada değil duanın okunmasını isteyende olduğunu unutmamak gerekir.

Rızık duaları arasında ismi ile bilinen dualar çok azdır. Bu dulalar isimleri ile değil de bir metin olarak bütün olarak bilinen ve okunan dualardır. İçlerinde kuranda bulunan sürelerden oluşan dualar ise kurandaki isimleri ile anılırlar.

Rızık Duası Okurken Dikkat Edilecek Hususlar

Rızık duası okurken dikkat edeceğimiz bazı hususlar bulunmaktadır. Rızık duası da diğer dualar gibi okunurken samimi bir kalp ile okunmalıdır. Duanın kendisinden medet beklemeden Allah’tan talep edilerek duanın okunması daha çok faydalı olmasını sağlayacaktır. Ayrıca abdestli olmasında büyük fayda bulunmaktadır. Her ne kadar dua okunurken kesinlikle abdest alınmalıdır diye bir şart olmasa da Allah’a karşı duyulan edep ve saygının bir göstergesi ve işareti olarak abdest alınması son derece önemlidir. Bu yapıldığı taktirde edilen dualara melekler de katılacak ve kabul olması için Allah’tan niyazlarda bulunacaklardır. Ayrıca böylesine itina ve titizlikle Allah’ın huzuruna çıkılarak yapılan duaların Allah’ın nazarında da daha makbul olacağı düşünülmektedir.

Rızık Duasının Diğer Dualardan Farkı

Rızık dualarının yemek duaları ile aynı kapsamda değerlendirilmesi mümkündür. Ne zaman yapılacağı konusu tamamen yapan kişinin tercihine kalmıştır. Herhangi bir namazda veya vakitte okunacak diye bir şart bulunmamaktadır. Kim ne zaman isterse okuyabilir. Özellikle darda kalmış ve rızık sıkıntısı çekmiş insanların okuduğu rızık duasının aslında bütün insanlar tarafından sürekli okunmasında hayır bulunmaktadır. Çünkü insanın başına ne zaman ne geleceği belli olmamaktadır. Allah tarafından olsun veya kötü ruhlar ve şeytan tarafından olsun musallat olan belaların defi ile rızkın devamlılığının kesilmemesi için de bu duaların sürekli olarak yapılması gerekmektedir.

Rızık duası da diğer dualar gibi sürekli olarak yapıldığı sürece faydasını sürekli olarak gösterecektir. Duaların hikmeti rızkın devamlılığına karar veren nitelikte değildir, hikmet duaların kabul edilmesine karar veren yaratıcıdadır. Dualar burada aracı, bir anahtar kabilinde görülmelidir. Yoksa Allah’ın dualarının bir sihir ve büyü aracı olarak görülüp inançsız insanlara bile fayda vereceği inancıyla okunması ve tekrar edilmesinde herhangi bir hayır yoktur. Dualara bir büyü ve sihir aracı olarak bakanların en kısa zamanda tövbe ederek Allah’a sığınmaları gerekir.

Rızık Duası Arapça Yazılış Ve Okunuşu

Yâ Allahu, yâ Rabbi, yâ Hayyü, yâ Kayyûmü, Yâ Zel Celâli ve ikram. Es’elüke bismikel azîmil-a’zami

Enterzukanî helâlen tayyiben Allahümme in kâne rızkunâ fissemâi enzilhu

Ve in kâne fil ardi ezhirhu ve in kane ba’iden karribhu Ve in kâne kâriben yessirhü

Ve in kâne kalîlen kessirhü Ve in kâne kesîren ihfazhü bilbereketi”

Rızık Duasının Anlamı Ve Türkçe Meali

Ya Allah, Ya Rab, ya Hayyü ya Kayyûm. Ya Zel Celali vel- İkram, yüceler yücesi olan isminin hakkı için senden isterim. Bana helâl rızık ver. Allah’ım, eğer rızkımız semada ise onu indir Eğer yerde ise onu çıkar uzakta ise onu yaklaştır Yakın ise kolaylaştır az ise çoğalt. Çok ise onu bereketlendir. ‘’ÂMİN’’

Rızık Duası Dinle


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

5 Yorumlar
 1. Cennet HACIAHMETOĞLU Yorumunda diyor ki;

  Allah herkese onun rızasını kazanmayı nasip etsin

 2. Büşra Nurefşan Yorumunda diyor ki;

  kardeşlerim şu günlerde hemen herşeye alınıyorum en ufak şeyden mutsuz oluyorum bunun sebebi sevdiğim insana kavuşamamam sevdiğim geçen sene böbrek hastasıydı ama şimdi çok iyi oldu.benim ailem hasta diye beni ona vermiyolar.hastalığın allahtan bir hediye olduğunu anlamıyolar.nolur kardeşlerim dua ediverin allah rızası için sevdiğim insan çok dindar 5 sene önce umreye gitti.nolur kardeşlerim dua ediverin canı gönülden biz birleşelim…

 3. İLAYDA DEMİR Yorumunda diyor ki;

  Allahım! Efendimiz Muhammed’e (sav) ve onun ehli beytine salât at. Bu salâvat o derece değerli olsun ki: Onun hürmetine bizi bütün korku ve belalardan kurtarsın. Bizim ihtiyaçlarımızı o salâvat hürmetine yerine getirsin bizin bütün günahlardan bu salâvat hürmetine temizlersin o salâvat hürmetine bizi derecelerin en üstüne yüceltirsin o salâvat hürmetine hayatta ve öldükten sonra düşünülebilecek bütün hayırlar konusunda gayelerin en sonuna kadar ulaştırsın..

 4. Beyza FİDANTEMİZ Yorumunda diyor ki;

  Eeey yuceler yuce ulu Allahim hamd olsun verdiginnimetlere saglik ve afiyete allahim senin her seye gucun yeter bizi gafletten uyandir yarabbim devletimize milletimize once din iman zenginligi sonrada huzur ver yarabbi amiiin. ,

 5. Endam Yasin Yorumunda diyor ki;

  allahım sen bizi af ettiklerinden ayle amin ,

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com