Por no İzlemek Günah Mıdır?

Por no izlemek günah mıdır konusunda din adamlarının ortak görüşüne göre günahtır.

Eşlerin Birlikte Film İzlemesi

Eşlerin birlikte film izlemesi ya da bir kişinin tek başına film izlemesi olayında önemli olan filmin niteliğidir. İzlenilen film; dini unsurlara zarar veriyorsa (faiz, içki, çıplaklık gibi), kişiyi ibadetten alıkoyuyorsa (film izlemek için namazı kaçırmak gibi), kişiyi insani görevlerden alıkoyuyorsa (film izlediği için aç kalan) haramdır. Ama bu unsurların hiçbirini taşımayan filmlerin izlenmesinde bir sakınca yoktur.

Ayıp Şeyler İzlemek Günah Mıdır?

Ayıp şeyler izlemek günah mıdır konusu ile ilgili bir hadis şöyledir: “Gözlerin zinası şehvetle bakmaktır.” (Buhari’den rivayettir.) Bu hadisten de anlaşıldığı gibi ayıp şeylere bakmak günahtır. Film, kitap, dergi ya da canlı insan fark etmeksizin gözü her türlü ayıptan korumak gerekir.

Müstehcen Görüntülere Bakmanın Hükmü

Müstehcen görüntülere bakmanın hükmü; kişi derhal tövbe etmeli ve bir daha hatasını tekrarlamamalıdır. Ebu Hureyre’den rivayet edilen bir hadis şöyledir: “Bütün gözler kıyamet günü gözyaşı akıtacaktır. Şu gözler hariç; Allah’ın haram ettiği şeye kapatılmış gözler, Allah yolunda bir görevde uykusuz kalmış gözler, bir sinek kafası kadar da olsa Allah korkusundan dolayı yaş akıtmış gözler.”

Müstehcen Şeyler Hayal Etmek Günah Mı?

Müstehcen şeyler hayal etmek günah mı konusunda hocaların görüşü hayal kendiliğinden zihne gelmişse günah değildir çünkü bu insanın elinde değildir. Ama kişi bilerek ve isteyerek böyle şeyleri hayal ederse günaha hazırlık gibi olacağından günahtır. Tıpkı bakışlar için geçerli hüküm gibidir. Kişinin elinde olmadan baktığında haramı görmesi ve hemen yüzünü diğer tarafa çevirmesinde bir günah yok iken ikinci kez harama bakması günahtır çünkü bu sefer bilinçlidir.

Yorumları Göster (1)