Ölümü İstemek Günah Mıdır?

Ölümü istemek günah mıdır konusunda din alimlerinin görüşlerine göre niyete ve duruma göre değişir. İnsan başına kötü durumlar geldiğinde, gücünün tükendiğini hissettiğinde ölümü isteme haline bürünür. Bu günahtır. Çünkü kadere karşı çıkma durumu olduğundan ve dünya imtihanından kaçma durumundan dolayı günahtır. Ama inancının tehlikeye düşeceğinden korkan kişi uygun dille dua edebilir.

Ölümü İstemeye Dair Dua

Ölümü istemeye dair dua örneklerinden biri Hz. Ömer’in duasıdır. “Ey Rabbim. Yaşım ilerledi, kuvvetim zayıfladı, raiyyetim her tarafa intişâr etti. Artık fazla zarara düşmeden, ölçümü kaçırmadan beni yanına al.” Hz. Yusuf’un Yusuf suresinde geçen duası: “Benim canımı Müslüman olarak al ve beni sâlihlere dahil eyle.” Neml suresinde geçen Hz. Süleyman’ın duası: “Rabbim. Rahmetinle beni iyi kullarının arasına koy.”

Ölmek İçin Allah’a Dua Etmek

Ölmek için Allah’a dua etmek ile ilgili Muvatta’dan rivayet bir hadis şöyledir: “Ya Rabbi, senden bana hayırlı işleri yapmayı, kötü işleri terk etmeyi, fakirlerin sevgisini nasip etmeni temenni ediyorum. İnsanlar arasında bir fitneye sebep olacaksam, beni yanına al, fitneye bulaşmamış olarak dünyadan ayrılayım.” Bu hadiste görüldüğü gibi imanı tehlikede olan kişi ölümü isteyebilir.

Genç Yaşta Ölmek İstemek

Genç yaşta ölmek istemek; genellikle ergenlik çağındaki aşırı duygu geçişlerinin yaşandığı dönemde gerçekleşir. Yanlış ve günahtır. Gençler, herkesin atlattığı bu zorlu dönemin geçeceğini unutmamalı ve sıkıntılarla baş etmeyi öğrenmelidir.

Psikolojik Olarak Ölmek İstemek

Psikolojik olarak ölmek istemek kişinin hayattaki sorunlardan bunaldığını, sorumluluklarının altında ezildiğini ve bu kötü durumdan kurtulmak istediğini gösterir. Kaçmak hiçbir zaman çözüm olmadığından ölmeyi temenni etmek yerine sorunların çözümüne odaklanmak, her durumda çıkışı bulabilmek ve güçlü kalabilmek gerekir.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com