Midye Yemek Günah Mıdır?

İslam dinine göre yapılması helal ve helal olmayan yani haram birçok şey yer almaktadır. Günahkar olmaktan sakınan kimseler ise haramdan uzaklaşarak helale yönelmektedirler. Helal ve haram kavramları incelendiği zaman ise İslam dininin ne kadar yüce bir din olduğu görülmektedir. İnsan hayatını riske atan, zarar veren şeyler yasaklanarak haram kılınmaktadır. Yapılması helal olan şeyler incelendiğinde ise insan hayatına yararlı birçok şeyin yapılması belirtilmektedir. Yiyeceklerde domuz eti haram kılınırken, şarap gibi sarhoş eden alkol barındıran içecekler haram kılınmaktadır. Bu yiyeceklerin içerisinde ise midye yemek akıllarda soru işaretlerine yol açan bir konu olmaktadır.

Midye yemek haram mı? Sorusunun yanıtı ise mezhepler dahilinde değişmektedir. Midye denizde bulunan çöpleri tuttuğundan dolayı yararlı bulunmayabilmektedir. Bu nedenden dolayı da akıllarda birçok soru işaretine yol açmaktadır.

Midye yemek ile ilgili ayetler içerisinde ise Maide Suresi 96. ayette ‘Denizde avlanmak ve onları yemek size helâl kılındı ki; hem size hem de yolcu olanlarınıza faydalı olsun.’ denilmektedir. Nahl Suresinin 14. ayetinde ise ‘Taze et yemeniz için denizi sizin hizmetinize veren Allah’tır.’ yer almaktadır. Midye yemenin helal veya haram olduğu mezheplere göre değişmektedir.

Şafii, Hanbeli, Maliki mezheplerine göre ise midye yemekte bir sakınca bulunmamaktadır. Sadece deniz içerisinde yaşayan bir hayvan olması nedeni ile tüketilebilmektedir. Yarı suda yarı karada yaşayan timsah gibi hayvanların etinin yenmesi ise bu mezheplere göre haram kılınmaktadır.

Hanefi mezhebinde midye yemek ise haram kılınmaktadır. Hanefi mezhebinde balık suretine sahip olmayan deniz hayvanlarının tüketilmesi haram bir durum olmaktadır. Midyenin yanında ıstakoz, yengeç yemek de Hanefi mezhebinde haram olarak kılınmaktadır. Hayvanların yenen kısımlarının pis olması nedeni ile haram kılınmaktadır.

Özet: Midye yemek haram mı? diye merak edenler için hazırlanan bu yazıda, Hanefi mezhebinde midye yemek ve midye yemek ile ilgili ayetleri sizlere sunmaktayız.  


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com