Sivrisinek Öldürmek Günah Mıdır?

Sivrisinek öldürmek günah mıdır sorusu sıkça karşımıza çıkan konulardan birisini oluşturur. Sivrisinek Kur’an-ı Azimmüşşan’da açıkça yer verilen bir ayettir. Bunun için Allah Bakara suresinde (2/26) sivrisineği örnek vererek bunun Allah’ın cemalini ve kemalini idrak edecek kişiler için timsal olabilmesi açısından önemlidir.

Sivrisinek Öldürmek Caiz Midir?

Sivrisinek öldürmek caiz mi sorusuna yönelik olarak şunu belirtmemiz gerekir ki haşerelerin her türlüsünün durduk yere bize herhangi bir zararı yokken öldürmek günahtır, dinen caiz değildir. İslam dininde herhangi bir böceği kısacası haşereleri öldürmeden önce ondan uzaklaşmak için yollar denenmelidir. Uygun bir şekilde evden uzaklaştırmak, dışarı atılmak vs. İşte bu yönler dikkate alındığı zaman sivrisinek öldürmenin hemen başvurulacak yöntemlerden olmadığını dikkate almamız gerekmektedir.

Haşereleri Öldürmek Günah Mı?

Haşereleri öldürmek günah mı konusuna ilişkin olarak şunu öncelikle belirtmemiz gerekir ki Allah insan dışındaki diğer canlıları şu üç gaye için yaratmıştır:

  1. Allah’ın cemalini ve kemalini idrak etmek
  2. Meleklerin ve cinlerin tefekkürünü kavramak
  3. İnsanların ihtiyaçlarına yönelik kullanılması olarak söylenebilmektedir.

Haşereleri Öldürmek Caiz Midir?

Haşereleri öldürmek caiz mi konusuna yönelik olarak şu ayet-i kerimeyi dikkate almakta yarar var. “Şüphesiz Allah bir sivrisineği de ondan üstün olanı da örnek vermekten çekinmez. Böylece iman edenler kuşkusuz bunun Rablerinden gelen bir gerçek olduğunu bilirler. İnkâr edenler ise Allah bu örnekle neyi kastetmiş derler. Bununla birçoğunu saptırır, birçoğunu da hidayete erdirir.” (Bakara, 26) ile sivrisinekleri kullarına kendisini hakkıyla tanımak ve onun yeryüzündeki munis sanatlarını görebilmek adına snuyor. Bu da üzerinde mutlaka durulması gereken konulardan birisini teşkil etmektedir. Bu da her yönüyle gerçekten de dikkat çeken bir diğer yaklaşım olma özelliğiyle karşımıza çıkar.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com