Banka Kredisiyle Ev Almak Günah Mıdır?

Özellikle son yıllarda oldukça fazla gündeme gelen krediyle ev almak günah mıdır sorusunun cevabı tüm Müslümanlar tarafından merak edilmektedir. Bu hususta Kur’an’ı Kerim’deki ayetler ve İslam dini faizin her türlüsünü haram kılmıştır. Kredi ile ev almak da faizle ilgili olduğundan dolayı caiz olarak sayılmamaktadır.

Kredi kullanmak, son dönemlerin en çok tartışılan konularından biri haline gelmiştir. Gündelik hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri olan kredi nedeni ile birçok kişi faizli ve haram borç altına girmektedir. Bunun daha da kötüsü faizli borçlarını ödeyememeleri durumunda ellerinde, avuçlarında ne varsa kaybetmeleridir. Allah (c.c.), kullarının faizle ticaret yapmalarını ise yasaklamıştır. Ancak bazı zaruri durumlarda haram olan, helal kılınabilmektedir. Ancak bu bir Müslüman’ın aç ölecek konuma geldiği ve etrafta yiyecek başka bir şey olmaması durumunda domuz eti yiyebilmesinin mubah olduğu gibi bir durumdur. Yani her durumda krediyle ev almak caiz değildir.

Allah (c.c.), kullarının en zor anlarında kendisine sığınmasını istemektedir. İmtihan dünyasında kulun en sıkıntılı durumda olduğu anda sınavı başlamaktadır. Bu nedenle de Allah, Kitabı’nda kullarının sabretmesini buyurmuştur. Sıkıntılı anında sabreden ve Rabbine sarılan kullarını ise mutlaka mükafatlandıracağını bildirmiştir. Kul, bunu bile bile harama el uzatmayı tercih ediyorsa büyük bir günah işlemiş olmaktadır.

Müslümanların faiz ve haram kullanmak yerine, helal kazanç ile ev alması her zaman daha iyi sonuçlar getirmektedir. Kredi kullanarak ev almak, birçok ailenin temelinde sarsıntılar oluşmasına da sebep olmaktadır. Zira haram ile yapılan iş, beraberinde yıkım getirmektedir. Helal kazanç ise her zaman huzurun ve mutluluğun oluşmasında etkili olmaktadır. Yüca Allah Kur’an’da, kullarının haramdan, kötü işlerden ve fenalıktan uzak durmasını emretmiş; güzel işlere ve hayırseverliğe yönelmesini buyurmuştur.


Senin yorumun bizler için Çok değerli... Lütfen Yorum yapınız.

E-posta hesabınız kaydedilmez.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com