Ana Sayfa Dualar

Gece Uyanınca Okunacak Dua Hakkında Bilgi

Dualar, Allahü Teâlâ’ya yalvarmanın bir yoludur. İnsanlar; isteklerini, şükürlerini dualar aracılığı ile Yüce Rabbimize iletirler. Yüce Rabbimiz her şeyi gören, gözetendir ama Allah’ın kulları ona ulaşmak için yollar ararlar. Duada bu yollardan biridir.

Gecenin hikmeti çoktur. Biz insanlar gün içerisinde ki koşuşturmalarımız ve meşguliyetlerimizde helalden uzaklaşmamalıyız. Geceleri ise Yüce Rabbimize daha yakın hissederiz kendimizi. Kafalarımız dünya işleri ile daha az meşgul olur, sessizlik içinde tek düşüncemiz Allahü Teâlâ’ya yaptığımız ibadet olur. Bu yüzden gece yapılan ibadetler daha kıymetlidir.

Kuran-ı Kerim’de bu hallerden bahsedilmektedir.

“Şüphesiz gece ibadetinin etkisi daha fazla, (bu ibadetteki) sözler (Kur’an ve dua okuyuşlar) ise daha düzgün ve açıktır. Çünkü gündüzün sana uzun bir meşguliyeti vardır. Rabbinin adını an ve bütün benliğinle O’na yönel.”(Müzzemmil 6,7,8)

Gece Uyanınca Yapılan Duanın Okunuşu

Gece uyanınca yapılan dua şu şekildedir:

Lâ ilâhe illallâhu vahdehû lâ şerike leh, lehü’l mülkü ve lehü’l hamdü ve hüve alâ külli şey’in kadîr. Subhânallâhi velhamdülillahi ve lâ ilâhe illallâhu vallâhu ekber ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billahil aliyyil azîm.

Gece Uyanınca Okunacak Duanın Türkçe Anlamı

Gece uyanınca okunacak duanın Türkçe anlamı şu şekildedir:

Allah’tan başka ibadete layık hiçbir ilah yoktur. O tektir; ortağı yoktur; mülk ancak O’nundur; hamd da yalnız O’na mahsustur. O her şeye hakkıyla gücü yetendir.

Bütün hamdlar Allahü Teâlâ’ya mahsustur. Allahü Teâlâ noksan sıfatlardan münezzehtir. Allahü Teâlâ’dan başka hiçbir ilah yoktur ve Allahu Teâlâ en büyüktür.

Allahü Teâlâ’nın yardımı olmadan hiçbir günahtan dönüş, hiçbir ibadete de kuvvet yoktur.

Gece Uyanınca Okunacak Dua Arapça

Gece uyanınca okunacak duanın Arapçası şu şekildedir:

لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَشَرِيكَ لَهُ،لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ،وَ هُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ،سُبْحَانَ اللهِ،وَالْحَمْدُ ِللهِ،وَلاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَاللهُ أَكْبَرُ،وَلاَحَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ إِلاَّ بِاللهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيمِ، رَبِّ اغْفِرْ ليِ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz