Ana Sayfa Günah mı?

Ezan Okunurken Uzanmak Günah Mıdır?

Ezan okunurken uzanmak günah mıdır konusunda din adamlarının görüşü günah değildir ama edeben uzanılmaması gerekir.

Ezan Okunurken Tuvalete Girmek Günah Mıdır?

Ezan okunurken tuvalete girmek günah mıdır konusunda kişi çok rahatsız bir durumda ise günah değildir. Ama daha sonra da gidebilecek bir durumda ise ezanı dinlemesi gerekir.

Ezan Okunurken Müzik Dinlemek

Ezan okunurken müzik dinlemek günahtır. Ezan sesini bir başka sese tercih etmemek kişinin dinle alay etmesi anlamı taşır.

Ezan Okunurken Kuran Okunur Mu?

Ezan okunurken Kuran okunur mu konusu ikisi de dini bir şey olduğu için merak edilir. Bir kişi tek başına Kuran okuyorsa ezanı duyduğunda Kuran’a ara verip dinlemelidir, ama bir topluluk içerisinde Kuran okunuyorsa (mevlüt, hatim gibi) ezan duyulduğunda Kuran’a ara verilmeden devam edilebilir.

Ezan Okunurken Ne Yapılmalı?

Ezan okunurken ne yapılmalı konusunda Hz. Muhammed’in bir hadisi şöyledir: “Müezzinin ezan okuduğunu duyduğunuzda, söylediklerinin aynısını siz de tekrar edin. Sonra bana salavat getirin. Çünkü kim bana bir salavat getirirse, Allah buna karşılık ona on defa salât eder. Daha sonra benim için Allah’tan vesileyi isteyin. Vesile, cennette Allah’ın kullarından bir tek kişiye nasip olacak bir makamdır. O kulun ben olacağını umuyorum. Kim benim için vesileyi isterse ona şefaatim vacip olur.” (Müslim’den rivayet edilmiştir.) İslamı her türlü temsil eden şeyle ilgili olarak (ezan da dahil) şöyle bir ayet vardır: “Her kim, Allah’ın hürmet edilmesini istediği şeylere saygı gösterirse, bu, Rabbinin katında kendisi için daha hayırlıdır.” (Hac Suresi 22\30) Ezan okunurken herhangi bir sesmiş gibi davranmak uygun değildir. Kişi dine olan saygısını mutlaka davranışlarıyla belli etmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz